Kostel svatého Martina (Rohle)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Martina v Rohli
Kostel v roce 2008
Kostel v roce 2008
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Olomoucký
okres Šumperk
Obec Rohle
Souřadnice
Kostel svatého Martina (Rohle) (Česko)
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze arcidiecéze olomoucká
Děkanát Zábřeh
Farnost Rohle
Status farní kostel
Architektonický popis
Stavební sloh empír
Výstavba 18021803
Specifikace
Stavební materiál zděný
Další informace
Kód památky 24676/8-1106 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Martina v Rohli je raně empírovou stavbou z let 1802-1803. V roce 1964 byl zapsán na seznam kulturních památek.[1] Ke kostelu patří sousoší Kalvárie z roku 1808 a socha sv. Floriána z první třetiny19. století.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Farní kostel v Rohli se připomíná již v polovině 14. století. Kostel dal vystavět kníže Lichtenštejn místo již nevyhovujícího kostela, který stál opodál. Výstavba probíhala v letech 1802–1803.[2]

V letech 1797–1862 na rohelské farnosti působil páter František Letfus, který byl na svou vlastní žádost pohřben pod chodníkem u vstupu do kostela.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Exteriér[editovat | editovat zdroj]

Stavba půdorysu kříže s pravoúhlým kněžištěm. Na jižní a severní straně kněžiště jsou nízké přístavky s pultovou střechou. Pod přístřeškem na severní straně se nachází socha anděla. V průčelí je vchod s kamenným ostěním a římsou s letopočtem 1803. Nad vchodem je kruhové okno a kamenný lichtenštejnský znak a nad ním štít ve tvaru trojúhelníku. Nad průčelím je přistavěna věž s hodinami, zakončená cibulí s makovicí a křížem.

V blízkosti kostela se nacházejí dvě chráněné památky (byly restaurovány v roce 2004)

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Loď je čtvercového půdorysu, zaklenutá křížovou klenbou. Po stranách jsou dvě mělké kaple zaklenuté valeně. Okna jsou půlkruhového tvaru. Na západní straně lodi je vestavěna kruchta nesená dvěma pilíři. Z presbytáře vedou dva kamenné portály do sakristie. Ve středu lodi jsou proraženy vchody na jižní a severní straně.

Kostel má 3 zvony, nejstarší je z roku 1540. Varhany z dílny bratří Braunerů z Uničova byly pořízeny roku 1896 a dochovaly se v nezměněné podobě. Jejich poslední generální oprava byla provedena v roce 2012. Kostel je vymalován ornamentálně s figurami v medailonech z roku 1804. Zajímavá je klasicistní křtitelnice z počátku 19. století. Autorem obrazů křížové cesty z roku 1821 je Michal Jan z Rýmařova.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-06-18]. Identifikátor záznamu 135749 : kostel sv. Martina. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. S.R.O., Antee. Obec Rohle | Kostel sv. Martina v Rohli. www.obecrohle.cz [online]. [cit. 2017-08-01]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]