Carl Budischowsky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Carl Budischowsky
Karel Budišovský z Třebíče, velkopodnikatel a měšťan
Karel Budišovský z Třebíče, velkopodnikatel a měšťan
Narození 24. října 1810
Třebíč
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 26. dubna 1884 (ve věku 73 let)
Třebíč
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Carl Budischowsky, celým jménem Carl Ferdinand Leopold Budischowsky (24. října 1810 Třebíč[1]26. dubna 1884 Třebíč[2]) byl moravský podnikatel (společnost Carl Budischowsky & Söhne), koželužský mistr a třebíčský měšťan.

Začátky podnikání[editovat | editovat zdroj]

Carl Budischowsky začal samostatně podnikat v roce 1835. Roku 1842 koupil mlýn v Třebíči-Borovině a zřídil si zde základnu svého později velmi úspěšného podnikání. Carl dodával kožené výrobky (včetně bot) rakouské armádě.[3] Později i turecké, mexické, ruské atd. Z počátku Carl podnikal se svým bratrem Franzem Xaverem, ale v roce 1853 ho z podnikání vyplatil.

Rozmach podnikání[editovat | editovat zdroj]

Od 60. let Carl koncentroval původně rozptýlenou výrobu obuvi do jednoho provozu. V roce 1862 se však dostal do problémů, ale povedlo se mu svoji firmu díky konkursu oddlužit.[3] V roce 1871 se název firmy změnil na „Carl Budischowsky & Söhne“ (značka C.B.S.). Od 70. let měla firma pobočku také ve Vídni. Na přelomu 70. a 80. let zaměstnávala firma Budischowských v Třebíči zhruba 500–600 osob, později měla firma až několik tisíc zaměstnanců.[3] Carl předal podnikání synům v roce 1882. Za jeho vedení firma zaváděla nové technologie, například parní stroj, chemické činění kůže, ale také postavila čističku.[3] Insiprací Carlovi byli především podniky v USA a Velké Británii.

Vztah k zaměstnancům a osobnost[editovat | editovat zdroj]

Carl podporoval v Třebíči na radnici německou stranu a byl příznivcem německého centralismu. V jeho továrně občas trpěli pročesky se projevující zaměstnanci ústrky a byl na ně činěn tlak, aby se hlásili k němčině, jako obcovací řeči. Cílem Carla však bylo v prvé řadě vytvořit stabilní a solidní zaměstnanecký kádr s využitím hmotných i sociálně-prestižních stimulů. Zaměstnance tak lákaly vyšší mzdy a jistota. Zajímavý byl kariérní řád, kdy po zaučení musel dělník pracovat minimálně 5 let u jiného zaměstnavatele.[3] V roce 1877 založila firma „Spolek pro podporování nemocných dělníků v továrně pánů Carla Budischowského a synů“. Od zaměstnanců vyžadoval Carl kázeň – netoleroval alkohol, neomluvené absence (ani tzv. modrá pondělí – jev kdy se zaměstnanci pro nadměrnou konzumaci alkoholu v pondělí nedostavili do práce), upovídanost atd.[3] Carl byl dvakrát ženat a měl celkem 11 dětí, z nichž jen 6 se dožilo dospělosti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu
  3. a b c d e f FASORA, Lukáš. Podnikatel v kožedělném průmyslu Carl Ferdinand Leopold Budischowsky. In: Libor Jan a Zdeněk Drahoš. Osobnosti moravských dějin (1). Brno: Matice moravská, 2006. ISBN 80-86488-38-1. S. 371-381.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí : 8. sešit : Brun–By. Praha: Libri, 2007. 225–368 s. ISBN 978-80-7277-257-5. S. 286–288. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]