Jaroslav Formánek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jaroslav Formánek
Narození27. dubna 1960
Veselí nad Moravou
Povoláníčeský spisovatel, novinář a překladatel
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Formánek (27. dubna 1960 Veselí nad Moravou) je autor několika knih, novinový a rozhlasový publicista a překladatel. Pobýval dlouhou dobu ve Francii, odkud psal do Respektu komentáře o francouzské politice. Nyní žije Praze, jako novinář pracoval mimo jiné v Respektu, dlouhodobě spolupracuje s Revolver Revue. Je činný v Ústavu pro studium totalitních režim[1], přispívá do Paměti národa[2][3].

Život[editovat | editovat zdroj]

Po maturitě na Gymnáziu ve Strážnici studoval na tehdejší Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně, dnešní Masarykova univerzita, studia nedokončil. Pracoval v železárnách ve Veselí nad Moravou, po přestěhování do Prahy jako řidič ve Filmových laboratořích Barrandov, později jako stavební dělník. Jeho život ovlivnilo přátelství s historikem, politologem a filozofem Rudolfem Kučerou[4], vydavatelem samizdatového časopisu Střední Evropa[5]. Stýkal se členy undergroundu, mezi jinými se členy kapely Plastic People of the Universe, měl přístup k samizdatové literatuře a periodikům, navštěvoval bytové semináře. V roce 1989 emigroval do Francie, kde získal azyl, živil se manuálními pracemi a příležitostnými překlady. Navštěvoval knihovnu Pavla Tigrida, patřil do skupiny přátel okolo časopisu Svědectví. Stejně jako dalším exulantům mu pomohl básník a výtvarník Jiří Kolář. V roce 1992 získal francouzské občanství. Od roku 2006 žije v České republice, do roku 2010 pracoval jako kulturní redaktor týdeníku Respekt.[6]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Z francouzštiny přeložil knihu První a druhá Evropa Wilfrieda Martense (Panevropa 1995) a společně s Janou Petrovou přeložili knihu Historie extrémní pravice ve Francii Michela Winocka (Academia 1998).

Časopisecké povídky vydával od počátku devadesátých let, zejména v Revolver Revue [7][8], kde vycházel na pokračování román Francouzský rok.  V časopise uveřejnil mimo jiné u příležitosti výročí sta let od narození Jiřího Koláře své postřehy z jeho života, publikoval obsáhlou stať L’affaire Kundera („Aux armes, citoyens!“ -  „Do zbraně, občané!“), v níž popisuje veřejné reakce na tzv. kauzu Kundera. V časopise vyšel také jeho rozhovor s ilustrátorem Pavlem Vošickým a rozhovor s historikem Petrem Blažkem o archivech Státní bezpečnosti a snahách o jejich uzavírání, o práci Státní bezpečnosti, případu Egona Bondyho a jeho spolupráci s StB i otázkách kolem Andreje Babiše.

Knižní publikace[editovat | editovat zdroj]

 • Čechoslováci v Gulagu, spoluautoři Adam Hradilek, Jan Dvořák. Praha: Česká televize: Ústav pro studium totalitních režimů, 2017. ISBN 978-80-7404-235-5, ISBN 978-80-87912-78-2
 • Čechoslováci v Gulagu II., spoluautoři Adam Hradilek, Jan Dvořák. Praha: Česká televize: Ústav pro studium totalitních režimů, 2018. ISBN 978-80-7404-311-6
 • Čechoslováci v Gulagu III., spoluautoři Adam Hradilek, Jan Dvořák. Praha: Česká televize: Ústav pro studium totalitních režimů, 2019 ISBN 978-80-7404-328-4

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Odbor výzkumu a vzdělávání – Ústav pro studium totalitních režimů. www.ustrcr.cz [online]. [cit. 2021-06-12]. Dostupné online. 
 2. Paměť národa. www.pametnaroda.cz [online]. [cit. 2021-06-12]. Dostupné online. (česky) 
 3. Příběhy 20. století: Signatář Charty 77 utekl od soudu až do Paříže. iDNES.cz [online]. 2013-08-24 [cit. 2021-06-13]. Dostupné online. 
 4. Za Rudolfem Kučerou (Jaroslav Formánek, Bohumil Doležal, Adam Drda) | Bubínek Revolveru. www.bubinekrevolveru.cz [online]. [cit. 2021-06-13]. Dostupné online. 
 5. Střední Evropa. Revue pro středoevropskou kulturu a politiku. - Bibliografie dějin Českých zemí. biblio.hiu.cas.cz [online]. [cit. 2021-06-08]. Dostupné online. 
 6. ŠEBEK, Erik Tabery, Marek Švehla, Ondřej Kundra, Ivan Lamper, Petr Třešňák, Jaroslav Spurný, Matěj Stránský, Milan Jaroš, Jan H. Vitvar, Martin Uhlíř, Pavel Turek, Ivana Svobodová, Jiří Sobota, Tomáš Lindner, Silvie Lauder, Pavel Kroulík, Jiří Nádoba, Barbora Chaloupková, Jindřiška Bláhová, Tomáš Brolík, Petr Horký, Andrea Procházková, Jan Růžička, Kateřina Mázdrová, Kateřina Šafaříková, Karolína Vránková, Martin Kontra, Naďa Buchtová, Klára Zajíčková, Hana Řičicová, Kateřina Malá, Petra Švehlová, Hana Vařáková, Radka Fuksová, Michal Ischia, Tomáš Feřtek, Tomáš. Jaroslav Formánek. Týdeník Respekt [online]. [cit. 2021-06-07]. Dostupné online. 
 7. Jaroslav FORMÁNEK | Revolver Revue. revolverrevue.cz [online]. [cit. 2021-06-07]. Dostupné online. 
 8. Jaroslav FORMÁNEK | Bubínek Revolveru. www.bubinekrevolveru.cz [online]. [cit. 2021-06-07]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]