Liptál (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zámek Liptál
Zámek Liptál
Zámek Liptál
Základní informace
Sloh barokní, empírový
Výstavba 17. století
Materiál Zdivo
Další majitelé Lindenbergové, Sedlničtí z Choltic, Kopenicové, Brandenstein-Zeppelina
Současný majitel obec Liptál
Poloha
Adresa Liptál, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 35646/8-276 (PkMISSezObr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Liptál stojí ve středu obce Liptál u Vsetína. Menší barokní zámek byl postaven majiteli místního panství na místě starého fojtství. Stalo se tak patrně koncem 17. století za Lindenbergů či Sedlnických z Choltic. Roku 1710 získali panství Kopenicové, kteří vlastnili Liptál do roku 1790. V roce 1930 se vlastníkem liptálského statku a zámku stal hrabě Brandenstein-Zeppelin. Jako německému státnímu příslušníkovi mu byl zámek po skončení 2. světové války v roce 1945 zkonfiskován ve prospěch obce.

Dvojkřídlý empírový patrový zámek s barokním jádrem, mansardovou střechou a vstupním rizalitem ve dvorním traktu hlavního křídla stojí nad soutokem potoka Rokytenky a Syrákovky. V severním průčelí zámku je erb hraběte Jana Františka ze Stommu. Před zámkem se rozkládá pozůstatek přírodně krajinářského parku z počátku 19. století, který je volně přístupný. Zámek, který je chráněn jako kulturní památka České republiky,[1] je dnes uzavřen a chátrá.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-06]. Identifikátor záznamu 147446 : zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1].