Bartošovický luh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Bartošovický luh
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Bartošovický luh - les 2.jpg
Základní informace
Vyhlášení 23. ledna 2003
Vyhlásil Správa CHKO Poodří
Nadm. výška 237 - 274 m n. m.
Rozloha 296,9088 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Nový Jičín
Umístění Bartošovice, Hladké Životice, Pustějov
Souřadnice
Bartošovický luh
Bartošovický luh
Další informace
Kód 2237
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Bartošovický luh je přírodní rezervace ev. č. 2237 poblíž obce Bartošovice v okrese Nový Jičín. Oblast spravuje AOPK ČR Správa CHKO Poodří. Důvodem ochrany je území soustředěných přírodních hodnot se zastoupením ekosystémů typických a významných pro Pooderský bioregion.

Součástí rezervace je přirozeně meandrující tok řeky Odry, vodní plocha Horního Bartošovického rybníka s přilehlými rákosinami, lesní porosty (podmáčené - lužní i mezofilní), aluviální louky se skupinkami rozptýlené zeleně a extenzivně obhospodařovaný sad. Tyto rozmanité ekosystémy tvoří funkčně propojený celek, který je ovlivňován přirozeným záplavovým režimem řeky Odry a tvoří životní prostředí pro mnoho druhů zvláště chráněných rostlin a živočichů.[1][2]

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Z dřevin jsou hojně zastoupeny habr obecný, dub letní, lípa srdčitá, líska obecná a také ovocné stromy (v sadu i volně stojící). Velké plochy jsou porostlé rákosem. Nejcennější rostlinné druhy v rezervaci se řadí mezi vodní a vlhkomilné rostliny. Horní Bartošovický rybník a přilehlé bažinaté porosty hostí žebratku bahenní, šípatku střelolistou, kosatec žlutý, vodní kapradinku nepukalku plovoucí nebo masožravou rostlinu bublinatku obecnou.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

V Bartošovickém luhu panují dobré podmínky pro život a rozmnožování obojživelníků. Nachází se zde všechny tři druhy tzv. hnědých skokanů (skokan hnědý, skokan štíhlý a skokan ostronosý) a také početné populace skokana zeleného a skokana skřehotavého. Dále je možno jmenovat ropuchu obecnou, ropuchu zelenou, rosničku zelenou a čolka obecného. Z plazů je zde hojná užovka obojková.[2]

Na území rezervace hnízdí množství ptáků. K poznání jejich druhového a početnostního zastoupení velkou měrou přispívá ornitologická akce Acrocephalus, která probíhá každoročně v letních měsících přímo na území rezervace.[3] K typickým druhům patří rákosník velký, rákosník zpěvný, moudivláček lužní či strnad rákosní. Na rybníku je možno pozorovat několik druhů vrubozobých ptáků - labuť velká, husa velká, čírka modrá, kopřivka obecná, zrzohlávka rudozobá, lžičák pestrý, polák velký a polák chocholačka. V rákosinách se pohybuje slípka zelenonohá, chřástal vodní, chřástal kropenatý, bukač velký, bukáček malý či volavka popelavá. Z ostatních vodních ptáků je pravidelně k vidění lyska černá, potápka roháč, potápka malá nebo kormorán velký. Rozlehlé rákosiny v rezervaci jsou hnízdištěm motáka pochopa, z dalších dravců se objevuje například včelojed lesní či orel křiklavý.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]