Bartošovický luh

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Bartošovický luh
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Bartošovický luh - les 2.jpg
Základní informace
Vyhlášení23. ledna 2003
VyhlásilSpráva CHKO Poodří
Nadm. výška237 - 274 m n. m.
Rozloha298,33 ha[1][2]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresNový Jičín
UmístěníBartošovice, Hladké Životice, Pustějov
Souřadnice
Bartošovický luh
Bartošovický luh
Další informace
Kód2237
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Bartošovický luh je přírodní rezervace ev. č. 2237 poblíž obce Bartošovice v okrese Nový Jičín. Oblast spravuje AOPK ČR Správa CHKO Poodří. Důvodem ochrany je území soustředěných přírodních hodnot se zastoupením ekosystémů typických a významných pro Pooderský bioregion.

Součástí rezervace je přirozeně meandrující tok řeky Odry, vodní plocha Horního Bartošovického rybníka s přilehlými rákosinami, lesní porosty (podmáčené - lužní i mezofilní), aluviální louky se skupinkami rozptýlené zeleně a extenzivně obhospodařovaný sad. Tyto rozmanité ekosystémy tvoří funkčně propojený celek, který je ovlivňován přirozeným záplavovým režimem řeky Odry a tvoří životní prostředí pro mnoho druhů zvláště chráněných rostlin a živočichů.[3][4]

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Z dřevin jsou hojně zastoupeny habr obecný, dub letní, lípa srdčitá, líska obecná a také ovocné stromy (v sadu i volně stojící). Velké plochy jsou porostlé rákosem. Nejcennější rostlinné druhy v rezervaci se řadí mezi vodní a vlhkomilné rostliny. Horní Bartošovický rybník a přilehlé bažinaté porosty hostí žebratku bahenní, šípatku střelolistou, kosatec žlutý, vodní kapradinku nepukalku plovoucí nebo masožravou rostlinu bublinatku obecnou.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

V Bartošovickém luhu panují dobré podmínky pro život a rozmnožování obojživelníků. Nachází se zde všechny tři druhy tzv. hnědých skokanů (skokan hnědý, skokan štíhlý a skokan ostronosý) a také početné populace skokana zeleného a skokana skřehotavého. Dále je možno jmenovat ropuchu obecnou, ropuchu zelenou, rosničku zelenou a čolka obecného. Z plazů je zde hojná užovka obojková.[4]

Na území rezervace hnízdí množství ptáků. K poznání jejich druhového a početnostního zastoupení velkou měrou přispívá ornitologická akce Acrocephalus, která probíhá každoročně v letních měsících přímo na území rezervace.[5] K typickým druhům patří rákosník velký, rákosník zpěvný, moudivláček lužní či strnad rákosní. Na rybníku je možno pozorovat několik druhů vrubozobých ptáků - labuť velká, husa velká, čírka modrá, kopřivka obecná, zrzohlávka rudozobá, lžičák pestrý, polák velký a polák chocholačka. V rákosinách se pohybuje slípka zelenonohá, chřástal vodní, chřástal kropenatý, bukač velký, bukáček malý či volavka popelavá. Z ostatních vodních ptáků je pravidelně k vidění lyska černá, potápka roháč, potápka malá nebo kormorán velký. Rozlehlé rákosiny v rezervaci jsou hnízdištěm motáka pochopa, z dalších dravců se objevuje například včelojed lesní či orel křiklavý.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]