Suchá Dora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Suchá Dora
IUCN kategorie IV (Oblast výskytu druhu)
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Vyhlášení 31. května 1969
Vyhlásil Ministerstvo kultury ČSR
Nadm. výška 358 - 524 m n. m.
Rozloha 20,0715 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Nový Jičín
Umístění Jakubčovice nad Odrou, Odry (k. ú. Dobešov)
Souřadnice
Suchá Dora
Suchá Dora
Další informace
Kód 426
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Suchá Dora je přírodní rezervace ev. č. 426 poblíž obce Jakubčovice nad Odrou v okrese Nový Jičín. Oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Důvodem ochrany je zbývající přirozený porost typický pro Oderské vrchy se skalními výchozy a výskytem zvláště chráněných druhů živočichů.

Mykoflóra[editovat | editovat zdroj]

V oblasti byl v letech 2009–2010 proveden mykologický průzkum. Z druhů Červeného seznamu hub (makromycetů) České republiky se v rezervaci vyskytují hlíva hnízdovitá (Phyllotopsis nidulans), korálovec ježatý (Hericium erinaceus), lošákovec ďubkatý (Hydnellum scrobiculatum) a pórnovitka sněhobílá (Trechispora mollusca). Z dalších zajímavých nebo indikačně významných druhů například houžovec kalichovitý (Lentinellus flabelliformis), hřib modračka (Cyanoboletus pulverulentus), choroš smolonohý (Polyporus badius), korálovec bukový (Hericium coralloides), slizečka porcelánová (Oudemansiella mucida), stroček trubkovitý (Craterellus cornucopioides), šiškovec černý (Strobilomyces strobilaceus), šťavnatka rezavožlutá (Hygrophorus melizeus) a vějířovec obrovský (Meripilus giganteus).[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LAZEBNÍČEK, Jiří; FRÉLICH, Zdeněk. Vytvoření komplexního monitorovacího systému přírodního prostředí Moravskoslezského kraje - 2.17 Mykologický inventarizační průzkum v PR Suchá Dora, Závěrečná zpráva. [s.l.]: Moravskoslezský kraj, 2011. 27 s. S. 11.