Vějířovec obrovský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVějířovec obrovský
alternativní popis obrázku chybí
Vějířovec obrovský
Vědecká klasifikace
Říšehouby (Fungi)
Kmenstopkovýtrusé (Basidiomycota)
Třídastopkovýtrusé (Agaricomycetes)
Řádchorošotvaré (Polyporales)
Čeleďvějířovcovité (Meripilaceae)
Rodvějířovec (Meripilus)
Binomické jméno
Meripilus giganteus
(Pers.) P. Karst., 1882
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vějířovec obrovský (Meripilus giganteus) je dřevokazná houba z čeledi vějířovcovitých (Meripilaceae) rostoucí na listnatých stromech (zejména bucích, méně dubech, javorech), na kořenech nebo u pařezů. Plodnice se objevují od července do září.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Plodnice je tvořena množstvím velkých klobouků; v mládí okrových nebo narezavělých, v dospělosti hnědých, ve stáří černajících; 10–50(80) cm širokých. Rourky pevné, neoddělitelné od klobouku, bělavě okrové, póry drobné, kulaté, barvy rourek, stářím tmavnou. Rourky jsou nestejně dlouhé, povrch pórů je proto nerovný, hrbolatý. Třeň je postranní, krátký a tlustý. Dužnina je bělavě okrová, později narezavělá, stářím tmavne až černá; v mládí je měkká a šťavnatá, v dospělosti tuhá a suchá, ve stáří tvrdá a dřenatá. Chuť je v mládí lahodná, v dospělosti dobrá, ve stáří suchá a mdlá; vůně je v mládí i v dospělosti příjemná, ve stáří nevýrazně dřevitá. Výtrusný prach je hnědý. Plodnice je mohutná, 80–150(200) cm široká, a 20–50(80) kg těžká.

Praktický význam[editovat | editovat zdroj]

Vějířovec obrovský

Plodnice nejsou jedovaté, ale pro tuhou konzistenci jsou nezáživné a velmi obtížně stravitelné.[2] Kuchyňský význam proto nemají téměř žádný.[2] Některé publikace jej uvádějí jako nejedlý[3], jiné jako jedlý a tuhý,[4] případně jako nakyslý a jen v mládí jedlý.[5] Vždy se sbírá jen pár mladých klobouků, nebo jen měkčí okraje klobouků (v tomto případě za nějakou dobu dorostou).

Zaměnitelnost[editovat | editovat zdroj]

Lze zaměnit za drobnější a rozvětvenější trsnatec lupenitý (Grifola frondosa); v podobnosti mladých stádií, za sírovec žlutooranžový (Laetiporus sulphureus).[1] Značně podobná bondarcerovka horská (Bondarzewia montana) roste na jehličnanech (na kterých se vějířovec obroský vyskytuje jen vzácně) a má palčivou chuť.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://botany.cz/cs/meripilus-giganteus/
  2. a b PILÁT, Albert. Polyporaceae - Houby chorošovité I.. Praha: Prof. Dr. Karel Kavina a Dr. Albert Pilát, 1936. 624 s. (Atlas hub evropských; sv. III). Kapitola 3. Grifola gigantea (Pers.) Pilát, s. 37–39. 
  3. KOTLABA, František; ANTONÍN, Vladimír; POUZAR, Zdeněk, a kol. Houby, česká encyklopedie. Praha: Výběr, 2003. 448 s. ISBN 80-86196-71-2. Kapitola Vějířovec obrovský, s. 152. 
  4. VESELÝ, Rudolf; KOTLABA, František; POUZAR, Zdeněk. Přehled československých hub. Praha: Academia, 1972. 424 s. Kapitola Vějířovec obrovský, s. 153. 
  5. HAGARA, Vladislav. Ottova encyklopedie hub. Praha: Ottovo nakladatelství, 2015. 1152 s. ISBN 978-80-7451-407-4. Kapitola Vějířovec obrovský, s. 898. (česky) 
  6. Bondarzewia mesenterica (Bondarcevka horská). www.mykologie.net [online]. [cit. 2021-08-22]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]