Vějířovec obrovský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Vějířovec obrovský

alternativní popis obrázku chybí
Vějířovec obrovský
Vědecká klasifikace
Říše: houby (Fungi)
Kmen: stopkovýtrusé (Basidiomycota)
Třída: stopkovýtrusé (Agaricomycetes)
Řád: chorošotvaré (Polyporales)
Čeleď: vějířovcovité (Meripilaceae)
Rod: vějířovec (Meripilus)
Binomické jméno
Meripilus giganteus
(Pers.) P. Karst., 1882
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vějířovec obrovský (Meripilus giganteus) je dřevokazná houba z čeledi vějířovcovitých (Meripilaceae) rostoucí na starých dubech, vzácně také na jiných listnatých stromech (bucích a lípách). Plodnice se objevují od července do září.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Plodnice je tvořena množstvím velkých klobouků; v mládí okrových nebo narezavělých, v dospělosti hnědých, ve stáří černajících; 10-50(80) cm širokých. Rourky pevné, neoddělitelné od klobouku, bělavě okrové, póry drobné, kulaté, barvy rourek, stářím tmavnou. Rourky jsou nestejně dlouhé, povrch pórů je proto nerovný, hrbolatý. Třeň je postranní, krátký a tlustý. Dužnina je bělavě okrová, později narezavělá, stářím tmavne až černá; v mládí je měkká a šťavnatá, v dospělosti tuhá a suchá, ve stáří tvrdá a dřenatá. Chuť je v mládí lahodná, v dospělosti dobrá, ve stáří suchá a mdlá; vůně je v mládí i v dospělosti příjemná, ve stáří nevýrazně dřevitá. Výtrusný prach je hnědý. Plodnice je mohutná, 80-150(200) cm široká, a 20-50(80) kg těžká.

Praktický význam[editovat | editovat zdroj]

Vějířovec obrovský

Plodnice nejsou jedovaté, ale pro tuhou konzistenci jsou nezáživné a velmi obtížně stravitelné.[2] Kuchyňský význam proto nemají téměř žádný.[2] Některé publikace jej uvádějí jako nejedlý[3], jiné jako jedlý a tuhý,[4] případně jako nakyslý a jen v mládí jedlý.[5] Vějířovec obrovský je jedlá houba, v mládí výborná[zdroj?], v dospělosti velmi dobrá[zdroj?], ve stáří příliš tuhá. Vždy se sbírá jen pár mladých klobouků, nebo jen měkčí okraje klobouků (v tomto případě za nějakou dobu dorostou).

Zaměnitelnost[editovat | editovat zdroj]

Lze zaměnit za drobnější a rozvětvenější trsnatec lupenitý (Grifola frondosa); v podobnosti mladých stádií, za sírovec žlutooranžový (Laetiporus sulphureus).[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://botany.cz/cs/meripilus-giganteus/
  2. a b PILÁT, Albert. Polyporaceae - Houby chorošovité I.. Praha : Prof. Dr. Karel Kavina a Dr. Albert Pilát, 1936. 624 s. (Atlas hub evropských; sv. III). Kapitola 3. Grifola gigantea (Pers.) Pilát, s. 37-39.  
  3. KOTLABA, František; ANTONÍN, Vladimír; POUZAR, Zdeněk, a kol. Houby, česká encyklopedie. Praha : Výběr, 2003. 448 s. ISBN 80-86196-71-2. Kapitola Vějířovec obrovský, s. 152.  
  4. VESELÝ, Rudolf; KOTLABA, František; POUZAR, Zdeněk. Přehled československých hub. Praha : Academia, 1972. 424 s. Kapitola Vějířovec obrovský, s. 153.  
  5. HAGARA, Vladislav. Ottova encyklopedie hub. Praha : Ottovo nakladatelství, 2015. 1152 s. ISBN 978-80-7451-407-4. Kapitola Vějířovec obrovský, s. 898. (česky)