Dušan Lužný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prof. PhDr. Dušan Lužný, Dr.
Narození19. května 1964 (59 let)
Brno
Alma materFilozofická fakulta Masarykovy univerzity
Povolánípedagog a sociolog
ZaměstnavatelUniverzita Palackého v Olomouci (od 2010)
Politické stranyStrana zelených (do 2008)
Komunistická strana Československa
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Dušan Lužný (* 19. května 1964 Brno) je český sociolog, religionista, vysokoškolský pedagog. Absolvoval Filosofickou fakultu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (v současnosti Masarykova univerzita). V současné době působí na Katedry sociologie, andragogiky a kulturní antropologie na Filozofické fakultě Univerzitě Palackého v Olomouci.

Vědeckou práci započal v roce 1987 jako interní aspirant na Ústavu pro filosofii a sociologii Československé akademie věd v Praze odkud v roce 1989 přešel na Ústav pro studium společenského vědomí (který měl do roku 1990 název Ústav pro studium společenského vědomí a vědeckého ateismu[1]). Publikoval mnoho studií i několik knih převážně s tematikou sociologie, zejména pak sociologie náboženství, východního náboženství na Západě a nových náboženských hnutí.[2] Mezi lety 2001–2010 zastával post docenta na Ústavu religionistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. V letech 2001 až 2005 byl šéfredaktorem společensko-ekologického časopisu Sedmá generace.[3]V roce 2005 byl ustanoven soudním znalcem v oboru religionistika se zaměřením na problematiku nových náboženských hnutí a sekt, stal se členem redakčních rad časopisů Religio a Hieron a členem pracovní skupiny Akreditační komise Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy pro obory filozofie, religionistika a teologie.

Bývalý člen Strany zelených[4] a KSČ.[5] V politice působil jako poradce ministryně školství Dany Kuchtové a po jejím odstoupení byl Kuchtovou navržen jako její nástupce. Nebyl však jmenován a stal se v té souvislosti předmětem mediální kritiky za to, že se při žádosti o profesuru dle kritiků snažil zaretušovat svou komunistickou minulost,[6] a proto pozměnil název své disertační práce. Lužný se bránil tím, že název diplomové práce Počátky kritiky fráze v umělecké komunikaci jako sociologický problém: Krausova kritika žurnalismu a odcizené komunikace ve světle marxisticko-leninské sociologické interpretace pouze zkrátil (na Krausova kritika jazykové fráze[7]), protože obsah práce neodpovídal tomu co napovídá její název.[8] V roce 2015 mu byl prezidentem republiky udělen titul profesor v oboru filozofie.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jan Heller při obnově české religionistiky Archivováno 22. 2. 2014 na Wayback Machine., Dingir.cz
  2. Profil na stránkách MUNI, navštíveno 23. 10. 2007
  3. Seznam článků Dušana Lužného v časopise Sedmá generace
  4. [1]
  5. [2]
  6. Zelení stále nemají jasno, kdo nahradí Kuchtovou, Novinky.cz
  7. NOVÁK, František. Lužný: Marxismus-leninismus v názvu neodpovídá mé práci. iHNed.cz [online]. 2007-10-15 [cit. 2012-08-27]. Dostupné online. 
  8. Kandidát na ministra Lužný retušoval svou minulost, Týden.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]