Zemská sněmovna v Brně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zemská sněmovna
Moravská zemská sněmovna (dnes Ústavní soud ČR) (02).jpg
Poloha
Adresa Joštova 625/8, Česká 625/33 a Žerotínovo náměstí 625/8, Brno-město, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Zemská sněmovna
Zemská sněmovna
Další informace
Kód památky 37689/7-199 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zemská sněmovna je v Brně historická památkově chráněná novorenesanční budova, která sloužila jako poslední sídlo moravského zemského sněmu a v současnosti zde sídlí Ústavní soud České republiky. Budova se nachází na adrese Joštova 8, na severu katastrálního území Město Brno v městské části Brno-střed. Jedná se o největší budovu na brněnské okružní třídě.[1] V centru budovy je dvoupodlažní sněmovní sál, v jehož západním a východním sousedství se nachází čtveřice nádvoří.

Historie budovy[editovat | editovat zdroj]

Snímek z roku 1878, zachycující pohled do Sněmovního sálu Moravské zemské sněmovny. Autorem původního snímku, jenž byl vyfotografován, je ateliér Kunzfeld.

Roku 1867 se moravský zemský sněm vyslovil pro postavení nové zemské sněmovny, která měla nahradit pro tyto účely již nedostatečně vyhovující budovu původního Stavovského domu. Novostavba byla postavena v letech 18751878 podle projektu Antona Heffta a Roberta Raschky, kteří zvítězili v architektonické soutěži a pod vedením Josefa Arnolda. Kamenické práce měli na starosti Adolf Loos st. a Johann Tomola. Budova přestala sloužit svému původnímu účelu po vzniku Československé republiky, roku 1918, v důsledku tehdy uzákoněného zrušení zemských sněmů a nadále zde sídlil pouze moravský zemský výbor. Od roku 1928 zde zasedalo zastupitelstvo země Moravskoslezské a Moravskoslezský zemský národní výbor, jakož i krajský národní výbor. V 80. letech 20. století byla budova rekonstruována podle návrhu Vladimíra Pally.

Sněmovna ve filmech a televizi[editovat | editovat zdroj]

Záběry s moravskou zemskou sněmovnou se objevily ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag a také v prvním díle seriálu Četnické humoresky (záběry ze sněmovního sálu, představující sál někdejší poslanecké sněmovny Národního shromáždění republiky Československé). Záběry z tohoto sálu se také běžně objevují i ve zpravodajství v reportážích z jednání ústavního soudu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZATLOUKAL, Pavel. Brněnská architektura 1815-1915. Brno : Obecní dům Brno, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně, 2006. ISBN 80-239-7745-8. Kapitola Zemský dům, s. 57. (čeština)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]