Zemská sněmovna v Brně

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na budovu Zemské sněmovny od jihozápadu
Snímek z roku 1878, zachycující pohled do Sněmovního sálu Moravské zemské sněmovny. Autorem původního snímku, jenž byl vyfotografován, je ateliér Kunzfeld
Sněmovní sál (pohled z galerie)
Moravský znak vyobrazený v interiéru sněmovního sálu.
Znak Moravy ve sněmovním sále

Zemská sněmovna je v Brně historická památkově chráněná novorenesanční budova, která sloužila jako poslední sídlo moravského zemského sněmu a v současnosti zde sídlí Ústavní soud České republiky. Budova se nachází na adrese Joštova 8, na severu katastrálního území Město Brno v městské části Brno-střed. Jedná se o největší budovu na brněnské okružní třídě.[1] V centru budovy je dvoupodlažní sněmovní sál, v jehož západním a východním sousedství se nachází čtveřice nádvoří.

Historie budovy[editovat | editovat zdroj]

Roku 1867 se moravský zemský sněm vyslovil pro postavení nové zemské sněmovny, která měla nahradit pro tyto účely již nedostatečně vyhovující budovu původního Stavovského domu. Novostavba byla postavena v letech 18751878 podle projektu Antona Heffta a Roberta Raschky, kteří zvítězili v architektonické soutěži a pod vedením Josefa Arnolda. Kamenické práce měli na starosti Adolf Loos st. a Johann Tomola. Budova přestala sloužit svému původnímu účelu po vzniku Československé republiky, roku 1918, v důsledku tehdy uzákoněného zrušení zemských sněmů a nadále zde sídlil pouze moravský zemský výbor. Od roku 1928 zde zasedalo zastupitelstvo země Moravskoslezské a Moravskoslezský zemský národní výbor, jakož i krajský národní výbor. V 80. letech 20. století byla budova rekonstruována podle návrhu Vladimíra Pally.

Český lev ve sněmovním sále

Sněmovna ve filmech a televizi[editovat | editovat zdroj]

Záběry s moravskou zemskou sněmovnou se objevily ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag a také v prvním díle seriálu Četnické humoresky (záběry ze sněmovního sálu, představující sál někdejší poslanecké sněmovny Národního shromáždění republiky Československé). Záběry z tohoto sálu se také běžně objevují i ve zpravodajství v reportážích z jednání ústavního soudu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZATLOUKAL, Pavel. Brněnská architektura 1815-1915. Brno : Obecní dům Brno, Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně, 2006. ISBN 80-239-7745-8. Kapitola Zemský dům, s. 57. (čeština)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 49°11′53″ s. š., 16°36′16″ v. d.