Joštova (Brno)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Joštova
Pohled na Joštovu a kostel sv. Tomáše z Komenského náměstí
Pohled na Joštovu a kostel sv. Tomáše z Komenského náměstí
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoBrno
Městská částBrno-střed
Poloha
Začíná naMoravské náměstí
Končí naÚdolní
Historie
Pojmenováno poJošt Moravský
Starší názvyJodokstrasse
Benešova
třída Obránců míru
Další údaje
Typulice
Délkacca 500 m
PSČ602 00
Kód ulice25089
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joštova je ulice ležící v centru Brna. Nachází se v městské čtvrti Brno-město a je součástí městské části Brno-střed. Ulice je orientovaná z východu na západ a leží v prostoru bývalých brněnských hradeb, po jejichž zbourání se stala součástí brněnské okružní třídy. Na východním konci tvoří Joštova křižovatku s Rašínovou a Kounicovou ulicí a ústí na Moravském náměstí před kostelem sv. Tomáše. Na západním konci pak Joštova tvoří křižovatku s Údolní a Marešovou ulicí. Joštova prochází skrz Komenského náměstí, na kterém se nachází chrám Jana Amose Komenského. Joštova třída (německy Jodokstrasse) byla od 60. let 19. století koncipována jako vládní či reprezentační čtvrť určená k výstavbě významných veřejných budov.[1] Nachází se zde budova Zemské sněmovny, která je dnes sídlem Ústavního soudu, nebo budova Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Ulice představuje jednu z nejvýznamnějších ulic v centru města, protože spolu s ulicí Českou představuje důležitý dopravní uzel na trase několika tramvajových linek projíždějících středem města.

Pojmenování[editovat | editovat zdroj]

V roce 1867 byla ulice podle moravského markraběte a římského krále Jošta Moravského pojmenována jako Jodokstrasse. Označení Jodokstrasse či Joštova bylo využíváno i po založení Československa a i během trvání Protektorátu Čechy a Morava. V roce 1946 byla Joštova na památku prezidenta Edvarda Beneše přejmenována na Benešovu a od roku 1952 byla označována jako třída Obránců míru. Původní název, Joštova byl ulici vrácen v roce 1990.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zemská sněmovna fotografovaná v roce 1878. V popředí roh ulic Joštova a Česká.

Během 60. let 19. století vznikl zbouráním opevnění a bastionového pásu v místech dnešní Joštovy ulice volný prostor. Ještě během 60. let pak v těchto místech došlo k výstavbě evangelického kostela a budov pro německou vysokou školu technickou (dnes jedna z budov rektorátu Masarykovy univerzity) a německé chlapecké gymnázium (dnes sídlo Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění), čímž byl vymezen prostor dnešního Komenského náměstí. Joštova třída vznikla prodloužením osy od kostela sv. Tomáše. Nejvýznamnější budovou vybudovanou na Joštově ulici v sousedství evangelického kostela se stala Zemská sněmovna projektovaná jako sídlo Moravského zemského sněmu. Autory projektu byli vídeňští architekti Robert Raschka a Anton Hefft. Základní kámen sněmovny byl položen 13. dubna 1875 a tato neorenesanční budova byla dokončena v roce 1878.[3]

Významné budovy a instituce[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zatloukal, Pavel. Brněnská okružní třída Brno: 1997. [dále jen Zatloukal (1997)]. Str. 78 – 79.
  2. Jodokstrasse [online]. www.encyklopedie.brna.cz: 2015-12-26 [cit. 2019-12-04]. Dostupné online. 
  3. Zatloukal (1997), s. 84 – 85.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FLODROVÁ, Milena. Seznam ulic města Brna s vývojem jejich pojmenování. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost v Brně, 1982. 253 s. 
  • HÁLOVÁ-JAHODOVÁ, Cecilie. Brno, stavební a umělecký vývoj města. [s.l.]: Pražské nakladatelství V. Poláčka, 1947. 370 s. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]