Eva Novotná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Eva Novotná
Narození14. prosince 1976 (47 let)
Kyjov
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Eva Novotná (* 14. prosince 1976 Kyjov)[1] je česká herečka.

Narodila se v Kyjově, kde také úspěšně absolvovala tamní Klvaňovo gymnázium.

V roce 1999 vystudovala činoherní herectví na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.[2] Absolvovala v inscenaci Dvě noci a den v režii Antonína Přidala. V roce 2000 nastoupila do činohry Národního divadla Brno. Tam se poprvé objevila jako Fina v inscenaci Pan Puntila a jeho služebník Matti v režii Martina Porubjaka, po boku Mariána Labudy. Od té doby má na svém hereckém kontě v tomto divadle na padesát inscenací. Hostovala v Činoherním klubu, v Městském divadle Zlín, v Divadle U Stolu či v HaDivadle.

Z televizních obrazovek ji diváci mohou znát jako doktorku Lacinovou v seriálu Velmi křehké vztahy nebo jako advokátku Vaněčkovou v seriálu Gympl s (r)učením omezeným. Dále je pak možné ji vidět v seriálech Četnické humoresky, Vraždy v kruhu, Kriminálka Anděl, Mordparta a ve filmech Donšajni, Tajemství dešťového pokladu, Kdo se směje naposled nebo v Čertově nevěstě.

V současné době hraje v Divadle Bolka Polívky (Horská dráha, S láskou Mary), v Mahenově divadle (Slaměný klobouk, Kdo je pan Schmitt, Hana), v Divadle Reduta (Vévodkyně a kuchařka). Pod hlavičkou divadelní společnosti StageArtCZ ztvárnila roli Bess v inscenaci K-PAX – Svět podle Prota.

Od roku 2000 se také profesionálně věnuje dabingu a práci v rozhlase. V roce 2019 načetla audioknihu Útěk z afrického pekla (vydala Audiotéka).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MIŠKOVSKÝ, Pavel. Doktorka z VKV: Rodina a práce jdou dohromady [online]. Zena-in.cz, 2008-11-21 [cit. 2010-02-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-06-08. 
  2. Absolventi divadelní fakulty [online]. Jamu.cz [cit. 2024-01-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-09-06. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]