Svatá Dobroslava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Svatá Dobroslava
Obraz Svaté Dobroslavy, jejíž ruce byly uťaty (obraz ze 17. století)
Obraz Svaté Dobroslavy, jejíž ruce byly uťaty (obraz ze 17. století)
Rodné jméno Oròsia de Jaca
Narození 864
Úmrtí 880 (ve věku 15–16 let)
Jaca
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatá Dobroslava, ve španělském prostředí svatá Eurosia či Orosia, (cca 864880, Jaca) je patronkou španělského města Jaca. Jejím otcem byl pravděpodobně český kníže Mojslav zmiňovaný fuldskými letopisy k roku 872.

Brzy osiřela a byla vychovávána knížetem Bořivojem I. a svatou Ludmilou nejspíše na Levém Hradci.

V roce 880 požádal papež Jan VIII. svatého Metoděje během jeho třetí návštěvy v Římě, aby nalezl vhodnou nevěstu pro syna navarrského krále Fortuny I.

Metoděj doporučil Dobroslavu. Svatba se uskutečnila v zastoupení. Po svatbě se svatební průvod vydal do Navarry. Průvod byl však v blízkosti španělského města Yebra de Basa přepaden Maury. Jejich velitel Aben Lupo požádal Dobroslavu, aby se stala jeho ženou, Dobroslava však odmítla. Byla pak mučena, byly jí uťaty končetiny a useknuta hlava.[1] Poté se strhla bouře.

Dobroslaviny ostatky byly vyzvednuty v roce 882, tělo je uloženo v katedrále v městě Jaca, lebka v městě Yebra. Byla prohlášena za svatou, a stala se patronkou vinařů a ochránkyní před nepřízní počasí. Svatořečení bylo uznáno v roce 1902 papežem Lvem XIII. Za svatou je uznávána jak katolickou, tak pravoslavnou církví. Její svátek se slaví 25. června.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SLANINA, Jaroslav. Tragický konec zapomenuté velkomoravské krásky [online]. Procproto.cz, 2013-06-25 [cit. 2018-09-11]. Dostupné online.