Sedloňovská vrchovina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sedloňovská vrchovina
Nejvyšší bod 841 m n. m. (Špičák)

Nadřazená jednotka Náchodská vrchovina
Sousední
jednotky
Hronovská kotlina, Krkonošské podhůří, Orlické hory, Levínská vrchovina/Wzgórza Lewińskie/Lewiner Bergland, Ohnišovská pahorkatina
Podřazené
jednotky
Dobrošovská vrchovina, Dobřanská vrchovina, Uhřínovská vrchovina

Světadíl Evropa
Stát Česko Česko
Polsko Polsko
Povodí Labe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sedloňovská vrchovina je geomorfologický okrsek Náchodské vrchoviny, kterou tvoří společně s Hronovskou kotlinou, Červenokosteleckou pahorkatinou a Ohnišovskou pahorkatinou. Nejvyšší vrchol Sedloňovské vrchoviny je Špičák, který se nachází v Dobřanské vrchovině.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Sedloňovská vrchovina ze skládá z těchto podokrsků:

Sedloňovská vrchovina se táhne od Náchoda jako Dobrošovská vrchovina v prostoru mezi levým břehem řeky Metuje až do soutoku s Olešenkou v Pekle, poté podél jejího pravého břehu až k Novému Hrádku, zatím co na severu sousedí s Levínskou vrchovinou (Wzgórza Lewińskie, Lewiner Bergland) resp. částečně je s ní totožná v oblasti na jih od Chudobské sníženiny. Nejznámějším vrcholem této části je Dobrošov (624 m n. m.) s vyhlídkovou restaurací, z níž je překrásný pohled zejména na Hronovskou kotlinu, na město Náchod a na okolní i vzdálené hory.

Za údolím Olešenky, za jejím pravým břehem, pak pokračuje jako Dobřanská vrchovina přes Chřiby (775 m n. m.) až nad Deštné v Orlických horách, nad nímž vrcholí svým nejvyšším bodem (Špičák 841 m n. m.), a táhne se dál jižním směrem až nad pravý břeh říčky Bělá. Odtud pokračuje dále na jih jako Uhřínovská vrchovina až k řece Kněžná.

Sedloňovská vrchovina vytváří v podstatě bezprostřední západní podhůří Orlických hor, na něž navazuje, zatím co dále na západ od ní se toto podhůří dále snižuje do České kotliny Ohnišovskou pahorkatinou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Geoportál ČÚZK - http://geoportal.cuzk.cz
  • Šebesta, D.: Geomorfologické poměry povodí Olešenky. In: Východočeský sborník přírodovědný - Práce a studie 12 (2005), s. 15 - 28 (ISBN: 80-86046-75-3)