Husův sbor (Brno-Královo Pole)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Husův sbor
Husův sbor v Králově Poli
Husův sbor v Králově Poli
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajJihomoravský
OkresBrno-město
ObecBrno
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevčeskoslovenská husitská
Diecézebrněnská
SborBrno-Královo Pole
Současný majitelNáboženská obec Církve československé husitské v Brně - Králově Poli
ZasvěceníJan Hus
Architektonický popis
ArchitektJosef Novák
Výstavba1925
Další informace
AdresaBrno-Královo Pole, Svatopluka Čecha
Kód památky48694/7-8046 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Husův sbor v brněnské čtvrti Královo Pole se nachází na nároží ulic Svatopluka Čecha a Charvatské. Byl postaven v roce 1925 podle projektu architekta Josefa Nováka.

O výstavbě sboru nově založené husitské církve v Brně uvažovaly náboženské obce v Králově Poli a v Tuřanech. Jako první vznikl Husův sbor v nově stavěné části Králova Pole, o jehož stavbě bylo rozhodnuto v roce 1924. Ještě téhož roku na podzim byla uspořádána architektonická soutěž a v lednu 1925 byl přijat návrh architekta Josefa Nováka. Konstruktivistická stavba vyrostla rychle (stavěla jej firma Grüm a Dejmek), ke slavnostnímu otevření Husova sboru došlo 25. října 1925, přítomni byli i patriarcha Karel Farský a olomoucký biskup Josef Rostislav Stejskal.[1]

V nároží budovy se nachází mohutná věž se schodištěm. Sbor má dva sály, v přízemí sál divadelní, v prvním patře potom prostý bohoslužebný sál bez kněžiště pouze s oltářem, který je vyvýšen na několika stupních.

Průčelí sboru je zapsáno na seznam kulturních památek České republiky.[2]

Tento chrám využívá ke svým bohoslužbám též brněnský církevní sbor evangelické církve augsburského vyznání. V přízemí budovy sídlí od roku 1994 bezbariérové divadlo Barka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LOCKER, Jan. Meziválečná sakrální architektura v Brně [online]. Brno: Masarykova univerzita v Brně: Filozofická fakulta: Seminář dějin umění, 2006-04-24 [cit. 2010-06-26]. Dostupné online. (bakalářská práce (formát PDF)) 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-12-07]. Identifikátor záznamu 161696 : sbor Husův, z toho jen: průčelí. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]