Pavel Verner (novinář)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pavel Verner
Narození 19. května 1947
Rýmařov
Úmrtí 11. března 2009 (ve věku 61 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Pavel Verner (19. května 1947, Rýmařov11. března 2009, Praha) byl český novinář, spisovateldramatik.

Stručný životopis[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval nejdříve Střední všeobecně vzdělávací škole, maturoval v roce 1965. Poté se stal dopisovatelem ČTK. Od roku 1968 působil v regionálním listu Hlas severu. V roce 1971 z politických důvodů musel novinářskou práci opustit a působil v různých profesích – např. jako knihovník v Aši nebo jako dělník na pile v Západočeských dřevařských závodech, od roku 1981Praze jako stavební dělník, mistr, dispečer, noční hlídač. Přitom však vystudoval dálkově Střední průmyslovou školu stavební a v polovině 80. let začal dálková studia na FAMU, která dokončil v roce 1992.

Po revoluci se k novinářské profesi vrátil – působil mj. jako zástupce šéfredaktora Národních listů a časopisu Týden.

Mezi lety 19962002 zastával funkci místopředsedy Českého centra Mezinárodního PEN klubu.

Člen ČSSD a člen zastupitelstva Prahy 12, kandidát na senátora a vedoucí tiskového oddělení Ministerstva zdravotnictví za ministra Ivana Davida (1998–1999). (O poměrech na ministerstvu zdravotnictví a o ministru I. Davidovi samotném napsal silně skandalizující knihu David a Goliáška, kvůli níž byl – úspěšně – žalován.)

Od roku 2000 do své smrti byl komentátorem deníku Právo; jeho zasvěcené, krásnou češtinou psané komentáře šly vždy do hloubky, nepostrádajíce vtip a nadhled, aniž by se podbízely – to jej činilo jedním z nejoblíbenějších komentátorů (nejen) tohoto listu.

Působil i jako pedagog na fakultě žurnalistiky Univerzity Karlovy a vyučoval tvůrčí psaní na Literární akademii (Soukromá vysoká škola Josefa Škvoreckého).

Byl také frontmanem, houslistou a klavíristou skupiny Madmen.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Je autorem devíti prozaických děl a čtyř divadelních her. Již od svých studentských let přispíval verši do sborníku Divoké víno. Po působení na ministerstvu zdravotnictví napsal kontroverzní knihu David a Goliáška[1]. V roce 2003 přispěl svojí povídkou Jeden den ve střední Evropě do antologie evropských autorů Bezcelní povídky[2].

Vybrané publikace[editovat | editovat zdroj]

  • Dranciáš, 1989, tomán z prostředí staveb
  • Rodinná záležitost, 1990, patří do sci-fi literatury[3].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Petr Jánský: Ministr a děvče ze Sokolova, blisty.cz, 23. listopadu 1999
  2. Evropská povídka v Miláně novinky.cz
  3. ADAMOVIČ, Ivan; NEFF, Ondřej. Slovník české literární fantastiky a science fiction. Praha: R3, 1995. ISBN 80-85364-57-3. Kapitola Verner, Pavel, s. 239. 
  4. nezabít manžela, kosmas.cz
  5. Láska v cizím pokoji, kosmas.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]