Manský zámek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Manský zámek
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Výstavbapo r. 1808
Přestavba50. léta 19. století, po r. 1929
StavebníkJosef Karel ze Žerotína
Další majiteléŽerotínové
Současný majitelměsto Valašské Meziříčí
Poloha
AdresaŽerotínova 211/22, Valašské Meziříčí, ČeskoČesko Česko
UliceŽerotínova
Souřadnice
Manský zámek
Manský zámek
Manský zámek, Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bývalý Manský zámek stojí v místě zaniklého manského dvora, nedaleko centra města Valašské Meziříčí. Jedná se o jeden ze dvou zámků v historickém Valašském Meziříčí a zároveň o bývalé centrum lenní (manské) části valašskomeziříčského panství. Po necitlivé přestavbě již zámeckou budovu nepřipomíná.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na území současného Valašského Meziříčí, tvořeného historickými městy Meziříčí a Krásno nad Bečvou, se stýkala dvojice typů panství – dědičného (alodního) v majetku Žerotínů a lenního (manského) ve vlastnictví olomouckého biskupství a později arcibiskupství. Původním centrem obou částí panství byla tvrz v Arnoltovicích, později přenesená na zámek ve Valašském Meziříčí. Až do smrti Maxmiliána Antonína ze Žerotína v roce 1706 však obě části panství měly stejné majitele. Tehdy manskou část získal Jan Jáchym, kdežto dědičnou Karel Jindřich. Novým, dočasným, sídlem manské části panství se stal dům čp. 16. V letech 17791808 byly obě části panství opětovně spojeny. Po smrti Ludvíka Antonína ze Žerotína zdědila jeho majetek Marie Josefa provdaná Fürstenberková, která v roce 1815 postoupila svoji dědičnou část panství Kinským. Ti přesídlili na zámek v Krásnu, nicméně vlastnili i meziříčský zámek.

Majitelem manské části panství se naopak stal Josef Karel ze Žerotína, který si po roce 1808 jako centrum panství zvolil manský (též Kostkův či Panin) dvůr, v jehož severovýchodní části přibyla budova zámečku, která za Zdeňka ze Žerotína prošla v 50. letech 19. století přestavbou. Na konci 60. let téhož století došlo v monarchii ke zrušení manské držby a tato část panství tak přešla do dědičného držení Žerotínů. V letech 19271929 v rámci pozemkové reformy přešel zámeček se dvorem do majetku města, které jej přestavělo na sirotčinec, ozdravovnu a poradnu pro matky. Po druhé světové válce pak byl do jeho prostor umístěn dětský domov.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • F. Musil: Neznámé zámky Moravy a Slezska, 2015

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]