Wilsonův les

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wilsonův les
LokalitaŽabovřesky, Stránice, Pisárky a Brno-střed, ČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wilsonův les je lesopark o přibližné rozloze 34,4 hektarů, rozkládající se převážně na jižním okraji městské části Brno-Žabovřesky; jižním cípem však zasahuje i na území sousední městské části Brno-střed. Lesopark se rozkládá na skalnatém východním a severovýchodním svahu Žlutého kopce, na levém břehu řeky Svratky, v katastrálních územích Stránice, Pisárky a Žabovřesky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Lesopark byl založen roku 1882 velkostatkářem a notářem rakouského a rakousko-uherského císaře Františka Josefa I., Ludvíkem Odstrčilem v těsném sousedství tehdejší osady Kamenný Mlýn na jihu tehdejšího katastru obce Žabovřesky. Díky Odstrčilově spolupráci se Žabovřeskami a Zalesňovacím a okrašlovacím spolkem Brna vznikl lesopark o dnešní výměře skoro 34 ha. Svého času se na jeho okraji, za dnešním Biskupským gymnáziem, nacházel i jehlan, připomínající císaře Františka Josefa I. Z douglasek byla na severní straně vysázena písmena FJE (František Josef, Elizabetha), viditelná z protějších kopců a údolí.

Sport v lese[editovat | editovat zdroj]

Součástí Wilsonova lesa je na úpatí svahu sportovní areál Pod lesem s historickou restaurací Rosnička a stejnojmennou víceúčelovou sportovní halou (z přelomu 80. a 90. let 20. století, známa zejména basketbalovou ligou). Na počátku 70. let 20. století byl v lese vysekán průsek a zřízena lyžařská sjezdovka s umělým povrchem. Později však byla uvedena mimo provoz a chátrala. Počátkem 21. století vznikl plán na obnovu sjezdovky, proti kterému se postavila řada obyvatel Žabovřesk včetně občanského sdružení Wilsonův les. V roce 2007 ze záměru sešlo a o rok později bylo rozhodnuto průsek začlenit do lesoparku,[1][2] k čemuž došlo v roce 2010. Na následující rok je plánována celková revitalizace parku s finanční podporou evropských fondů.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]