Boří les

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Boří les, rozcestí Ladenská alej

Boří les (něm. Theimwald, také v doslovném překladu Föhrenwald) je umělý lesní komplex na jihu Moravy (historicky Dolní Rakousy) mezi Valticemi a Břeclaví. Jihovýchodním výběžkem přesahuje do Rakouska na katastr Bernhardsthalu (jako Föhrenwald).

Je součástí Lednicko-valtického areálu. Byl založen rodem Lichtenštejnů na neúrodné písčité terase. Tvoří jej převážně teplomilné listnaté dřeviny a borovice. Nachází se v něm salety Dianin chrám, Sv. Hubert a Tři Grácie. Na kraji lesa přilehlém k Poštorné se od 19. století těžily keramické jíly.

Stanice Boří les
kaple sv. Huberta

Boří les[1] se nazývá také přilehlá železniční stanice č. 332155, která se nachází v katastru břeclavské místní části Poštorná. Stanice leží na železniční trati Břeclav - Znojmo, z níž zde odbočuje trať do Lednice a je do ní zapojena vlečka společnosti Fosfa.

Vojenská historie[editovat | editovat zdroj]

Po obvodu lesa se nachází řada staveb československého opevnění z konce 30. let.

V jihovýchodní části lesa, zejména v prostoru mezi tratí 246 a silnicí I/55 k hraničnímu přechodu Poštorná/Reintal, dodnes leží značné množství nevybuchlé munice, která zde byla rozmetána koncem druhé světové války při likvidaci muniční továrny.[2][3]

Maloplošná chráněná území v Bořím lese[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]