Nový rybník (Mikulov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Nový rybník
pohled od letohrádku Portz
pohled od letohrádku Portz
Poloha
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Rozloha28,26 ha[1]
Přítok vodyVčelínek / Niklasgraben
Odtok vodyVčelínek / Niklasgraben
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nový rybník u Mikulova je rybník o rozloze 31 hektarů na potoce Včelínku v okrese Břeclav. Leží v katastrálním území Mikulov, při železniční trati Břeclav – Znojmo a má charakter podkovy ohraničující ze severu vyvýšeninu Tichý ostrov s nyní již opravovaným loveckým zámečkem, letohrádkem Portz.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nový rybník existuje v severní části bývalého rybníka Portz (také zvaného Leh), jenž měl rozlohu 96,11 ha[2]. Tento rybník, jehož původní německý název Lehteich znamenal "Rybník u kopce", obklopoval Tichý ostrov (také zvaný Portz-Insel), přičemž zasahoval až k současné státní hranici s Rakouskem.

K ostrovu byl ve 30. letech 17. století postaven patnáctiobloukový cihlový most, dlouhý téměř 100 metrů. Do 19. století přibližně středem původního rybníka, jakož i Tichým ostrovem, procházela zemská hranice Moravy a Dolních Rakous, přičemž dříve dolnorakouská část rybníka tehdy náležela ke katastrům obcí Drasenhofen a Steinebrunn[3] (tehdy psáno Stainabrunn). Cihlový most patřil tehdy k dolnorakouské části rybníka. Ještě roku 1826[4] pak došlo k posunu zemské hranice na jižní hranici původního rybníka[5]. Roku 1855[6] došlo k vypuštění rybníka, jeho vysušení a následnému rozparcelování. Poté byl roku 1872 jižně od letohrádku přes bývalý rybník a ostrov vybudován násep pro novou železniční trať spojující ZnojmoBřeclaví.

Před rokem 1954 pak byl v severní části bývalého rybníka vytvořen současný Nový rybník. Jižní část bývalého rybníka byla postupně zanesena naplaveninami. Cihlový most, který se zrušením původního rybníka ztratil svoji původní funkci, byl zanesen tak, že zůstal vidět jen krátký úsek jeho nejvyšší části. V rámci projektu programu Interreg V-A Rakousko - Česká republika 2014-2020 proběhla v letech 2019 a 2020 obnova mostu, která mu vrátila původní vzhled.[7]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]