Přeskočit na obsah

Kostel svatého Antonína Paduánského (Míškovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel svatého Antonína Paduánského (Míškovice)
Kostel svatého Antonína Paduánského
Kostel svatého Antonína Paduánského
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajZlínský
ObecMíškovice
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
UžíváníŘímskokatolická církev
ZasvěceníAntonín z Padovy
Architektonický popis
ArchitektFrantišek Lýdie Gahura
Stavební slohkonstruktivismus
Výstavba1927
Další informace
Kód památky45935/7-6071 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Antonína Paduánského je římskokatolický kostel nacházející se na rozlehlé návsi obce Míškovice[1] v okrese Kroměříž ve Zlínském kraji.

Jedná se o konstruktivistickou stavbu od zlínského architekta Františka Lydie Gahury.[2] Kostel byl vystavěn v roce 1927. Posvěcen byl olomouckým arcibiskupem Leopoldem Prečanem v roce 1928.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl vystavěn na popud zdejšího rodáka kněze Františka Jančíka (zemřel 1922), který ve své závěti odkázal rodný dům ke zřízení fary v případě, že by v jeho obci vznikl kostel. V roce 1925 byla za tímto účelem založena kostelní jednota sv. Floriána, pojmenována podle patrona obce. K realizaci stavby byl přizván František Lydie Gahura, který pracoval jako architekt Tomáše Bati. Stavbu vedl Ing. Metoděj Matuška z Bystřice pod Hostýnem.

Základní kámen byl posvěcen 20. června 1927 míškovickým rodákem děkanem Františkem Matulíkem. Do základního kamene byla vložena pamětní listina, která se nachází za kamenným křížem. Následujícího roku byly na svátek obecního patrona sv. Floriána posvěceny původní zvony kostela, které ulila firma Bořil a Riss v Kuklenách u Hradce Králové. Původní zvony byly čtyři: sv. Florián, sv. Václav, sv. Josef a Panna Maria Hostýnská. Zanedlouho poté, na svátek apoštolů Petra a Pavla 29. června 1928, byl kostel posvěcen olomouckým arcibiskupem Leopoldem Prečanem. Koncem října byly do kostela dodány varhany od firmy bratři Riegrové Krnov. První kněz, který zde vykonával duchovní službu byl zmíněný rodák František Matulík, který se do obce na novou faru přestěhoval v roce 1928 ve věku 73 let. Následujících 30 let zde pobývali postupně tři kněží. Od roku 1958 dojíždí do Míškovic duchovní správce farnosti Mysločovice. Během druhé světové války byly původní kostelní zvony zabaveny protektorátní vládou, naposledy byly v obci spatřeny na začátku března roku 1942. Vyjednávání o koupi nových zvonů přišlo až ke konci 60. let. Tyto byly ulity v dílně paní Laetitie Dytrychové v Brodku u Přerova. Posvěceny byly v roce 1971 olomouckým vikářem Josefem Vranou. První z nich nese nápis "Svatý Cyril a Metoděj, oroduj za nás - dědictví otců zachovej nám, Pane." Druhý zvon nese nápis "Marie, zůstaň matkou lidu svému."

Patrocinium kostela[editovat | editovat zdroj]

V původním plánu bylo kostel zasvětit sv. Cyrilu a Metoději. Později se však místním dostala do rukou část ostatků sv. Antonína, které putovaly do nového kostela v Ostravě, čímž nakonec došlo ke změně patrona kostela. Původní patrony dnes připomíná obraz na pravém bočním oltáři.

Výzdoba[editovat | editovat zdroj]

V kostele se nachází centrální vitráž sv. Antonína s Ježíškem v náručí, dále obraz sv. Terezie z Lisieux na levém bočním oltáři a sv. Cyril a Metoděj na pravém bočním oltáři. V presbytáři se nachází vyobrazení Poslední večeře Páně a Seslání Ducha svatého, jejich autorem je akademický malíř z Uherského Hradiště Rudolf Kubíček. V boční kapli se nachází obraz patrona obce sv. Floriána, na protější straně obraz Panny Marie Hostýnské. V levé části presbytáře se nachází kazatelna s vyobrazením čtyř evangelistů Matouše, Marka, Lukáše a Jana. Loď kostela je po bocích lemována křížovou cestou tvořenou reliéfy. V zadní části kostela se nachází sousoší pieta. Strop je zdoben čtvercovými kazetami. U hlavního vchodu do kostela se na levé straně nachází kamenný kříž, za nímž by měla být i zmíněná památní listina vložená při stavbě kostela.

V kostele se také původně měly nacházet vitráže ve všech oknech lodi. Na kůru na místě varhan se měla nacházet rozeta (architektura)rozeta, jež by z vnější strany byla zasazená doprostřed bílého kříže. V zádveří kostela u kropenky se nachází velký kříž.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]