Kazničov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kazničov
Kazničov
Kazničov

Vrchol601 m n. m.
Prominence200 m ↓ jižní sedlo[1]
Izolace3,5 km → Kubánkov
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory Podbeskydské pahorkatiny
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříPodbeskydská pahorkatina / Štramberská vrchovina / Palkovické hůrky
Souřadnice
Kazničov
Kazničov
PovodíOdra
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kazničov (601 m n. m.) je výrazný kopec v Podbeskydské pahorkatiněokrese Frýdek-Místek. Rozkládá se 5 km východně od Kopřivnice a 25 km jižně od Ostravy. Na svazích Kazničova se rozkládá obora Hukvaldy.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Nejkratší přístup vede od vstupu do obory nedaleko Měrkovic, přes rozcestí Hukvaldy – obora a od něj stále vzhůru po klikatící se lesní silničce. Asi 2 km od rozcestí dosáhne silnička svého nejvyššího bodu (575 m n. m.) v ostré pravotočivé zatáčce. Odtud je vrchol 400 metrů na sever. Celý výstup měří necelé 3 kilometry s převýšením 220 metrů.

Obora Hukvaldy[editovat | editovat zdroj]

Celý kopec je spolu s přilehlým hradním vrchem Hukvaldy součástí obory Hukvaldy, jedné z nejstarších obor v Česku.[2] První zmínka o oborním chovu pochází už z roku 1567. V celé oboře bylo napočítáno asi 140 kusů daňčí a 120 kusů mufloní zvěře.[3] Severovýchodní svahy Kazničova a celou severní část obory kolem hradu Hukvaldy navíc chrání přírodní památka Hukvaldy. Lesní porost má charakter bučiny, staré 160-240 let. Staré stromy, v jejichž dutinách hnízdí holub, krutihlav, datel, strakapoud či lejsek, jsou stejně jako sušiny a torza stromů v lokalitě záměrně ponechávány.

Mechový hřbet jižně od vrcholu
Daňci v oboře

Reference[editovat | editovat zdroj]