Sušina (Králický Sněžník)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sušina
Sušina ze severu od Černé kupy
Sušina ze severu od Černé kupy
Vrchol1321 m n. m.
Prominence108 m ↓ sedlo Stříbrnická
Izolace3,2 m → Králický Sněžník[1]
SeznamyTisícovky v Česku #49
Ultratisícovky #19
Hory Králického Sněžníku #3
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříKrálický Sněžník / Podbělský hřbet
Souřadnice
Sušina
Sušina
Horninasněžnická rula
PovodíMorava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sušina (německy Dürre Koppe) je hora v Podbělském hřbetu pohoří Králický Sněžník. Vrchol se nachází na hranici Pardubického kraje a Olomouckého kraje.

Východní a západní svahy jsou strmé. Na severu je vrchol Sušiny oddělen mělkým sedlem od Černé kupy a dále sedlem Stříbrnická od Králického Sněžníku. Směrem na jihozápad pokračuje hřeben přes 3 mělká sedla až k hoře Podbělka.

Hydrologie[editovat | editovat zdroj]

Ze západních svahů hory odtéká voda do přítoků Moravy (bezejmenných), z východních svahů odtéká do přítoků Stříbrnického potoka, který je přítokem řeky Krupé. Řeka Krupá se dále vlévá u Hanušovic do Moravy.

Vegetace[editovat | editovat zdroj]

Vrcholové partie hory (asi nad 1100 m) jsou porostlé převážně horskými třtinovými smrčinami. Na vrcholu už je les dosti zakrslý, protože se blíží k horní hranici lesa, kterou však hora nepřesahuje. V okolí vrcholu hory jsou i nelesní vrchoviště a kolem nich rašelinné smrčiny. V nižších polohách jsou potenciální přirozenou vegetací horské acidofilní bučiny, jednalo by se o smíšené lesy s dominancí buku lesního, smrku ztepilého a jedle bělokoré. V současnosti jsou ale často přeměněny na kulturní smrčiny. Vrchol hory je dnes zalesněn, na svazích hory jsou místy imisní holiny.

Stavby[editovat | editovat zdroj]

Jižně od vrcholu je několik menších bunkrů, řopíků. Kvůli jejich výstavbě byla v letech 1937 a 1938 zřízena pardubickým 1. železničním plukem do podvrcholového prostoru nákladní lanová dráha z Hynčic pod Sušinou[2].

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Oblast vrcholu hory je součástí NPR Králický Sněžník a EVL Králický Sněžník, ale leží už mimo Ptačí oblast Králický Sněžník.

Obrázky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]