Karel Kašpárek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Kašpárek
Karel Kašpárek.JPG
Narození 14. června 1923 nebo 1923
Olešnice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí 15. října 2008 (ve věku 85 let)
Mnichov
NěmeckoNěmecko Německo
Ocenění Cena Jihomoravského kraje (2005)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karel Kašpárek, rozhlasový pseudonym Karel Lamberský (14. června 1923, Olešnice15. října 2008, Mnichov) byl český exilový lékař, rozhlasový novinář a aktivista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Olešnici, vystudoval v Brně medicínu, před únorem 1948 se angažoval v Československé straně lidové, působil ve vedení akademických klubů ČSL na vysokých školách. Po komunistickém puči v roce 1948 byl ze strany vyloučen jako jeden z prvních 13 politiků, mezi nimi byl i Jan Šrámek, předseda exilové vlády v Londýně v době druhé světové války. Poté odešel do exilu, nejdříve do Rakouska, později do Německa, kde nastoupil do československého oddělení Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL) v Mnichově jako redaktor zpráv. Později vedoucí redakce zpráv a předseda celopodnikové zaměstnanecké rady, v roce 1989 ředitel československého vysílání. Působil zde celkem 36 let.

V roce 2005 se stal laureátem Ceny Jihomoravského kraje jako „osobnost, jejíž život a jednání výrazným způsobem reprezentuje Jihomoravský kraj a přispívá k jeho věhlasu a dobrému jménu.“

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]