Josef Riedl starší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Riedl
Narození 23. února 1887
Uherský Ostroh
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 7. května 1942
Koncentrační tábor Mauthausen
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Příčina úmrtí popraven zastřelením
Bydliště Přerov, Jateční 18
Národnost česká
Povolání voják, kominík
Děti Josef Riedl mladší
Rodiče Maxmilian Riedl, Josefa Kilhofová
Chybí svobodný obrázek.

Josef Riedl (23. února 1887 Uherský Ostroh7. května 1942 Koncentrační tábor Mauthausen) byl československý legionář a odbojář z období druhé světové války popravený nacisty.

Život[editovat | editovat zdroj]

První světová a ruská občanská válka[editovat | editovat zdroj]

Josef Riedl se narodil 23. února 1887 v Uherském Ostrohu v rodině Maxmiliana a Josefy Riedlových. Vychodil obecnou a měšťanskou školu. V první světové válce bojoval v c. a k. armádě v rámci 3. pěšího pluku na ruské frontě, kde také 29. července 1916 padl u Bučače do zajetí. Do československých legií se přihlásil v Babrujsku, zařazen byl 30. června 1917. Absolvoval Sibiřskou anabázi, do Československa se vrátil v roce 1920 v hodnosti šikovatele. Zajímavostí je, že poslední legionářskou jednotkou, ve které byl veden, byl symfonický orchestr. V armádě dále nepokračoval.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

Před německou okupací v roce 1939 pracoval Josef Riedl jako kominický mistr v Přerově. Vstoupil do protinacistického odboje, patřil mezi skupinu spolupracovníků sovětského výsadku S-1. V září 1941 k němu přivedl učitel František Drbal parašutisty Františka Braunera a Františka Ryše. Josef Riedl jim poskytl ubytování, šatstvo a potraviny. Dne 30. září 1941 došlo ke zradě jiného z parašutistů Ferdinanda Čihánka, který se přihlásil na olomouckém gestapu. Obětí vlny zatýkání se stal i Josef Riedl a jeho syn Josef (1916-1942). Oba byli věznění v Kounicových kolejích v Brně, dne 22. prosince 1941 odsouzeni stanným soudem k trestu smrti a poté přesunuti do koncentračního tábora Mauthausen. Josef Riedl starší byl zastřelen 7. května 1942, jeho syn zahynul již 3. dubna téhož roku.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]