Bučač

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bučač
Бучач
Bučač, vpravo kostel basiliánů
Bučač, vpravo kostel basiliánů
Bučač – znak
znak
Poloha
Souřadnice 49°3′45″ s. š., 25°23′9″ v. d.
Nadmořská výška 271 m n. m.
Časové pásmo UTC+2
Stát Ukrajina Ukrajina
oblast Vlajka Ternopilské oblasti Ternopilská oblast
Bučač
Red pog.svg
Bučač
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 9,98 km²
Počet obyvatel 12511
Hustota zalidnění 1254 obyv./km²
Správa
Oficiální web www.buchach.org.ua
Adresa obecního úřadu Majdan Woli 1
48400 m. Butschatsch
Ukraine
Telefonní předvolba 3544
PSČ 48405
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bučač (ukrajinsky Бучач; polsky Buczacz; v jidiš בעטשאָטש‎‎ / Betšotš) je malé město (12 tisíc obyvatel) na západní Ukrajině. Leží v Ternopilské oblasti na řece Strypa v historickém regionu Halič, 135 km jihovýchodně od Lvova a 55 km jihozápadně od oblastního města Ternopil.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Barokní radnice

První zmínka pochází z roku 1260, téměř padesát let poté, co Halič dobyli Poláci. To bylo v době, kdy do této oblasti přicházelo velké množství přistěhovalců - Poláků, Židů a Arménů. Bučač se stal centrem místní židovské komunity.

V roce 1772 byla Halič anektována Rakouskem v rámci prvního dělení Polska. Bučač zůstal součástí Rakouska a jeho následovníků až do konce první světové války v roce 1918. Bučač byl pak krátce součástí nezávislé Západoukrajinské republiky před tím, než toto území obsadilo v roce 1923 Polsko. Během druhé světové války bylo území Haliče, včetně Bučače, anektováno Sovětským svazem a přičleněno k Ukrajině (viz pakt Molotov-Ribbentrop).

V roce 1941 bylo město přepadeno nacistickým Německem. Veškeré židovské obyvatelstvo bylo fakticky vyhlazeno během holocaustu. Po válce se město se vrátilo do náruče Sovětského svazu. Z města byli vyhnáni příslušníci polské komunity. Po pádu Sovětského svazu v roce 1991 se město Bučač stalo součástí nezávislé Ukrajiny.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Ve městě se dochovala monumentální barokní radnice z poloviny 18. století, kostel basiliánů a další památky; funguje zde také vlastivědné museum.

S oblastním Ternopilem a dalšími městy je město spojeno autobusovými linkami, vlak z Husjatyna a Čertkova sem zajíždí pouze jednou denně.

25пкс

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Foto[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]