Zborov (Ukrajina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zborov
Зборів
Zborov – znak
znak
Zborov – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmoUTC+2
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
OblastTernopilská
RajónTernopilský
Zborov
Zborov
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel7 400 (2001)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zborov (ukrajinsky Зборів / Zboriv, polsky Zborów / Zboruv) je malé město v Haliči na západní Ukrajině. Protéká jím řeka Strypa. Zborov leží na významné silnici a železniční trati mezi městy Lvov a Ternopil. Administrativně spadá pod Ternopilskou oblast a do Ternopilského rajónu. Žije zde asi 7000 obyvatel.

První historické zmínky pocházejí z roku 1166. Do československé historie se město zapsalo tím, že za první světové války v jeho okolí jednotka československých legií, bojující na ruské straně, úspěšně prolomila 2. července 1917 rakousko-uherskou frontovou linii v tzv. bitvě u Zborova.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • KLECANDA, Vladimír. Bitva u Zborova : vojensko historická studie o bojích československé brigády v Haliči roku 1917. Praha : Vojenský archiv RČS, 1927. xv, 189 s. : il.(Spisy Vojenského archivu RČS ; Řada 1., Spisy vojensko historické, č.1)
  • PRECLÍK, Vratislav: T. G. Masaryk a bitva u Zborova právě před sto lety, in ČAS., časopis Masarykova demokratického hnutí, číslo 118, str. 5-11, ročník XXV., duben-červen 2017, registrace Ministerstva kultury ČR,č.7435, Registrace ISSN 1210-1648

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]