Zališčyky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zališčyky
Заліщики
Zališčyky – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška179 m n. m.
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina
OblastTernopilská
RajónČortkivský
Zališčyky
Zališčyky
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha7,2 km²
Počet obyvatel9 021 (2021)
Hustota zalidnění1 259,9 obyv./km²
Správa
Oficiální webzalrada.gov.ua
PSČ48600, 48601, 48602, 48603, 48604 a 48605
Označení vozidelBO
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zališčyky (ukrajinsky Заліщики, polsky Zaleszczyki, německy Hinterwalden, rusky ЗалещикиZaleščiki) jsou město v Ternopilské oblasti na Ukrajině. K roku 2020 v nich žilo přes devět tisíc obyvatel.

Poloha a doprava[editovat | editovat zdroj]

Zališčyky leží v meandru na severním, levém břehu Dněstru, přítoku Černého moře. Přes řeku na západ od nich se nachází sídlo městského typu Kostryživka. V rámci Ternopilské oblasti leží Zališčyky na jejím jihovýchodě – Dněstr zde tvoří hranici s jižně ležící Černovickou oblastí.

Od severu k jihu a dále přes Dněstr přes město prochází silnice M-19, po které je zde vedena Evropská silnice E85.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Zališčyky jsou písemně zmíněny poprvé v roce 1340, kdy se jednalo o součást polského království. Od roku 1569 náležely do Podolského vojvodství v Polsko-litevské unii.

Od konce 17. století byly Zališčyky v držení Poniatowských. Na pozvání Stanisława Poniatowského se zde v roce 1750 usadili tkalci z Slezska, kteří obci říkali Hinterwalden.

Po prvním dělení Polska připadly Zališčyky habsburské monarchii, ve které byly součástí Haličsko-vladiměřského království. V letech 1810–1815 byly součástí ruského impéria.

V roce 1898 byla otevřena místní železniční trať.

Po konci první světové války v roce 1918 připadly Zališčyky krátce do Západoukrajinské lidové republiky, ale v polsko-ukrajinské válce je získala druhá Polská republika, jejíž držení oblasti posvětila i Pařížská mírová konference. V Posku se staly Zališčyky součástí Tarnopolského vojvodství a byly hraničním městem u tehdejší hranice s Rumunským královstvím.

Dne 17. září 1939 byly Zališčyky v rámci sovětské invaze do Polska obsazeny Sovětským svazem a začleněny do Ukrajinské sovětské socialistické republiky. V roce 1941 město obsadila v rámci operace Barbarossa německá armáda a pod nadvládou nacistického Německa byla v rámci holokaustu zavražděna většina zdejšího židovského obyvatelstva. V roce 1944 dobyl město znovu Sovětský svaz.

Rodáci[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Salischtschyky na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]