Lvovská konzervatoř

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lvovská konzervatoř
Informace
Datum založení1853 (1939)
Zaměstnanci
ŘeditelDr Ihor Pylaťjuk[1]
Poloha
MěstoLvov
Zeměpisné souřadnice
Map
Identifikátory
Oficiální webhttp://www.conservatory.lviv.ua/
Obory vzdělání
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lvovská národní akademie Mykoly Lysenka (ukrajinsky Львівська національна музична академія імені Миколи Лисенка [ľvivs’ka nacionaľna muzyčna akademija imeni Mykoly Lysenka]) je jednou z hlavních lvovských vzdělávacích institucí pro výuku hudby, zpěvu a herectví. Škola sídlí v jedné budově. Lvovská konzervatoř jako byla založena v roce 1853 jako první konzervatoř v Haliči. V současné době se považuje za jednu z nejstarších hudebních vysokých škol ve střední a východní Evropě.

Založení akademie je spojené se jmény významných světových hudebníků - učitelem Frederika Chopina  Jozefem Elsnerem a synem světového velikána klasické hudby Wolfganga Amadeuse Mozarta Franzem Xaverem Wolfgangem Mozartem.

Akademie má bohatou historii - 1939 byla spojena s dalšími hudebními vzdělávacími institucemi Lvova a po těžkém období sovětské okupace, od doby získání Ukrajinou nezávislostí, byl zahájen aktivní proces oživení slavných tradic akademie a její transformace na moderní hudební vysokou školu. 

Nyní akademie čítá 5 fakult převážně hudebního zaměření s 20 katedrami a 500 studenty. Sídlí v bývalé budově Technického institutu poblíž historického centru města. 

Vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Konzervatoř nabízí vzdělání v oborech hry na většinu běžných hudebních nástrojů, klasického zpěvu, skladby, dirigování a herectví. Akademie nabízí bakalářské, magisterské a postgraduální studium. Učební plán zahrnuje specializovaná teoretická studia, výuku jevištní řeči a povinné všeobecné hudební vzdělání (hudební harmonie, rytmus, intonace, obligátní klavír ad.).

Instituce také provozuje vlastní symfonický a komorní orchestr, několik komorních hudebních souborů a sborů a jednu činoherní skupinu a operní soubor, složené z posluchačů školy.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Lvovská konzervatoř vznikla z iniciativy

Významní absolventi[editovat | editovat zdroj]

Dyrektor (rektor)[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]