Kurovice (tvrz)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kurovice
Tvrz Kurovice.jpg
Poloha
Adresa Kurovice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 36939/7-6046 (PkMISSezObr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tvrz Kurovice patří mezi nejvýznamnější dochované tvrze nižší šlechty v Česku. Původní, menší stavba ze 13. století byla pravděpodobně převážně dřevěná, dnešní nejstarší dochované zdivo pochází z první poloviny 15. století. Nová tvrz již měřila v půdoryse 30x20 metrů, skládala se ze samostatně stojící věže na jižní straně a paláce na straně západní, byla obehnána dvojitým opevněním, přes které vedl přístupový most. Tento most spolu se dvěma příkopy, které překonával, byl údajně dochován ještě na začátku 20. století.

K velmi výraznému stavebnímu vývoji došlo za držitelů rodu Vrchlabských od devadesátých let 15. století do poloviny 16. století. Jednotlivé přestavby, kamenické prvky a honosné klenby, které budovali bratři Vrchlabští, se dochovaly téměř v nezměněné podobě do dnešních dnů. Dalším významným majitelem, který se výrazně podepsal na podobě tvrze byl Jáchym Zoubek ze Zdětína, který převzal tvrz od Vrchlabských ve druhé polovině 16. století. Jeho erb s nápisem „JOACHIM ZVB ZE ZDIETINA A NA MOSSTIENICI KOMORNIK MENSSI ETC.“ je vsazen jako svorník v jedné z kleneb. Poslední zásadní stavební úpravy provedl Václav Eusebius Lobkovic, který nechal přistavět poslední patro, čímž zcela zanikla samostatná věž, která tvořila až doposud dominantu stavby.

Tvrz v Kurovicích navštěvoval i Albrecht z Valdštejna, zejména po pražské defenestraci, kdy mu jako stoupenci Ferdinanda II. bylo zkonfiskováno panství Lukov a ves Rymice s tvrzí. V Kurovicích se tajně scházel s Ladislavem z Lobkovic. Na zámku v Holešově by byla jeho přítomnost velmi nápadná.

Ve 20. století sloužila tvrz jako bytový dům až do roku 1988, kdy započalo Muzeum Kroměřížska s celkovou rekonstrukcí, která byla roku 1990 přerušena. V roce 2006 přešla tvrz z majetku Zlínského kraje (zřizovatel Muzea Kroměřížska) do soukromých rukou.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]