Alois Chocholáč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alois Chocholáč
Narození 7. ledna 1906
Nové Město na Moravě
Úmrtí 3. června 1983 (ve věku 77 let)
Brno
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Alois Chocholáč (7. ledna 1906 Nové Město na Moravě3. června 1983 Brno) byl český výtvarník, zakladatel umění samorostů.

Stručný životopis[editovat | editovat zdroj]

Za manželku si vzal dceru svrateckého obchodníka Ludvíka Louba Annu. Na blízkých Milovech vystavěl v roce 1935 u rybníka hotel Devět skal – dnešní Milovská restaurace, po tchánovi pak převzal ve Svratce obchod.

Stýkal se s malíři, kteří do Svratky jezdili a s nimi založil Golf klub umělců, mezi jehož členy patřili například Jiří Trnka, Jan Zrzavý, Adolf Hoffmeister, Ludmila Jiřincová a další. Společně vybudovali koncem 40. let 20. století nad Svratkou golfové hřiště. Od 50. let, kdy přišel o hotel i živnost, se věnoval tvorbě samorostů a plastik. Jeho výtvory byly vystavovány na mnoha výstavách v zahraničí, například v Ženevě, Budapešti, Moskvě, Petrohradě, aj., velký úspěch měly na Expo 58 v Bruselu.

Navrhoval a vytvářel interiéry, například restaurace Oživlé dřevo v Praze na Strahově, restaurace Vysočina na Národní třídě nebo restaurace Déminka v Hradci Králové. Ve Svratce je jeho tvorba zastoupena v interiéru restaurace U Šillerů.

Zemřel v nemocnici v Brně 3. června 1983. S jeho sestrou, Marii Chocholáčovou narozenou 3. února 1898 v Novém Městě na Moravě se oženil 13. listopadu 1920 Hubert Gabessam, syn Rudolfa Gabessama,  fryšavského revírníka který je znám jako průkopník a propagátor lyžování na Novoměstsku.