Kaple svatého Floriána (Moravský Krumlov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaple svatého Floriána
Kaple sv. Floriána u Moravského Krumlova
Kaple sv. Floriána u Moravského Krumlova
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Architektonický popis
Stavební slohbarokní architektura
Výstavba1695
Další informace
Kód památky39538/7-6585 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Barokní poutní kaple sv. Floriána je jednou z výrazných dominant Moravského Krumlova, nachází se na kopci východně nad městem. Kaple je zasvěcena sv. Floriánovi, jehož si občané města zvolili po zhoubném požáru v roce 1690 za patrona města.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kaple je postavena ve slohu klasicizujícího baroka, její stavba byla prováděna mezi lety 16951697. Je postavena na čtvercovém půdorysu, má dvě poschodí a čtyři rohové věže. Stavbu kdysi doplňovala také vysoká střední věž.[1] Jméno stavitele není známo.[2] Na hlavním oltáři je Gutweinův obraz sv. Floriána, pod jehož nohama je ve vedutě vyobrazeno město kolem roku 1700. Socha téhož světce zdobí niku na západním průčelí stavby.[1]

Ke kapli se vztahuje legenda o záchraně života knížete Antonína Floriána z Liechtensteina, pod kterým se splašil kůň. Jako díkůvzdání za záchranu života dal podle pověsti kníže na kopci postavit kapli.

Za napoleonských válek byla kaple v roce 1809 zpustošena francouzskými vojáky. V roce 1829 byl z kaple uloupen zvon. Až v roce 1834, 4. května, byla znova vysvěcena. Zařízení do kaple nechal dovézt z Velkých Losin knížecí inspektor statků Matthias Zimmerman, který také daroval do kaple mariánský obraz. Město darovalo kapli tzv. bouřkový zvon z radnice. Pořízeny byly i nové varhany, na které se hrálo poprvé 25. dubna 1838. V jedné z věží jsou uchovávány listiny a písemnosti pro další generace.

Hlavní pouť se koná každoročně v neděli okolo památky sv. Floriana (4. května).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Poutní místa brněnské diecéze. Vyd. Biskupství brněnské 2016, s. 47-48
  2. Poutní místa jihozápadní Moravy. katolicka-kultura.sweb.cz [online]. [cit. 2017-03-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]