Pekelný kopec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pekelný kopec
Pekelňák
Pohled na Pekelný kopec od Mikulovic

Vrchol 570 m n. m.
Izolace 2,3 km → Mikulovická hora
Poznámka Na vrcholu kopce je rozhledna dokončená v říjnu 2014. Z ní je za dobrého počasí možnost dohlédnout až na Alpy.
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Česko Česko,
Pohoří Jevišovická pahorkatina
Souřadnice
Pekelný kopec
Pekelný kopec
Povodí Jihlava
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pekelný kopec (lidově též Pekelňák) je vrch, jehož vrchol dosahuje nadmořské výšky 572 m n. m.,[1][2] ležící 1,5 km jižně od vesnice Kracovice, 2 km východně od vesnice Mastník a 4 km severně od vesnice Kojetice; v okrese Třebíč. Nejbližším městem je Třebíč, od jejího jižního okraje v místní části Borovina je vzdálen 2,5 km jižním směrem.

Název kopce pochází ze staré pověsti podle níž na vrcholu žil čert, který se sem dostal poté, co unikl před svatým Ivanem z jeho jeskyně ve Svatém Janu pod Skalou ve středních Čechách.[3] V jiné pověsti vystupuje svatý Prokop, který zkrotil ďábla a potom ho odhodil, ten dopadl na Pekelný kopec.[4]

Na hlavním vrcholu se nachází rozhledna, přibližně 100 metrů severozápadně od rozhledny stojí na nižším vrcholu ve výšce 570 m n. m. kovové tee-pee Klubu českých turistů a schránka s pamětním blokem.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Pekelný kopec má v mapách zaneseny dva vrcholy ve výškách 570 a 566 metrů n. m. Skutečnost je taková, že existuje vrchol třetí, který dosahuje právě výšky 572 m n. m. V tomto místě dnes stojí rozhledna a pozapomenutý zaměřovaný bod ze 30. let 20. století sloužící při zaměřování agrárního projektu scelování v okolí obcí Stařeč a Mastník.[2]

Na vrcholu ležícím severněji a dosahujícím výšku 570 m n. m., který bývá v mapách označován jako Pekelňák stojí tee-pee a schránka KČT. Stranou se nachází třetí nejnižší vrchol, se mapovou značkou kóty 566 m n. m.

Rozhledna[editovat | editovat zdroj]

Rozhledna na Pekelném kopci
Schneeberg z Pekelného kopce nedaleko Třebíče, 13. 1. 2014
Schneeberg z Pekelného kopce nedaleko Třebíče, 13. 1. 2014

V létě 2014 byla na vrcholu postavena rozhledna.[5] Konstrukce je dřevěná (modřínové dřevo) s kovovými prvky.[2] Architekt, Pavel Jura, který rozhlednu navrhoval, se nechal inspirovat historií města Třebíče, především architektonického ztvárnění baziliky sv. Prokopa a Davidovou hvězdou, která zase symbolizuje židovské osídlení města. Samotná stavba pak architektonicky spojuje křesťanství s židovstvím.[2]

K rozhledně vede značená cesta, která začíná u polikliniky v části města Horka-Domky, vede do kopce v trase staré slavické cesty a u vodárny odbočuje vpravo. Turista pak projde okolo rozcestníku "Pod Pekelným vrchem" a vydá se do lesa po cestě vedoucí k vrcholu. Na trase budou odpočívadla (U Křížku, U Vodárny, Na Kraji lesa, a na samotném "Pekelňáku"). K rozhledně dovede turisty tzv. pekelná stezka.

Vidět odtud můžete Třebíč, Stařeč, Mastník, Kracovice, Slavice, Střítež a další blízké obce. Při dobré viditelnosti je vidět náměšťský zámek, Moravské Budějovice, kopce u Rapotic, pláně u Koněšína, Budišov, atd. A při vynikající dohlednosti je vidět až na Alpy. Ty jsou vidět v zimním období, po průchodu studené fronty.[6]

Alpy od Třebíče (foto: Martin Maloušek, popis Bc. Ivo Krčmář)
Alpy z Pekelného kopce
Schneeberg z Pekelného kopce nedaleko Třebíče 13/01/2015/13:27

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TÁBORSKÝ, František. Hejtmanství třebíčské. 2. opravené a rozmnožené. vyd. Třebíč: František Lorenz, 1919. 40 s. Kapitola Horopis, s. 4-5. 
  2. a b c d Mikroregion Třebíčsko. Naše projekty [online]. mikroregiontrebicsko.cz [cit. 2014-10-16]. Dostupné online. 
  3. JAKUBCOVÁ, Hana. U Třebíče je nová rozhledna. Z Pekelného kopce ale zatím nebylo vidět. IDNES.cz [online]. 2014-12-08 [cit. 2015-04-24]. Dostupné online. 
  4. raš. Rohatá rozhledna na Pekelném kopci přivítá návštěvníky s předstihem. ceskatelevize.cz [online]. 2014-10-14 [cit. 2015-04-24]. Dostupné online. 
  5. VONDRÁK, František. ANKETA: Třebíčsko nabízí rozmanité rozhledny. Třebíčský deník [online]. VLP, 2017-05-04 [cit. 2017-05-04]. Dostupné online. 
  6. VACKOVÁ, Eva. Třináct českých krásek. Naše nejzajímavější magické rozhledny a věže. iDNES.cz [online]. 2018-01-13 [cit. 2018-01-14]. Dostupné online. 

Související odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]