Repešský potok

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Repešský potok
Repešský potok před soutokem s Hloučelou
Repešský potok před soutokem s Hloučelou
Základní informace
Světadíl Evropa
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Olomoucký kraj, Jihomoravský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Černé moře, Dunaj, Morava, Valová, Hloučela
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Repešský potok je vodní tok, který pramení na Drahanské vrchovině a vtéká do říčky Hloučely.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramen se nachází jižně od vesnice Repechy, kde ihned po pramenné části následuje rybník, poté teče severovýchodně do vesnice a cestou napájí další rybníček. V Repechách sbírá vodu z údolí, ve kterém se nachází vesnička, a na jejím konci vtéká do vojenského újezdu Březina. Tady kopíruje trasu cyklostezky č. 5, která tady vede souběžně s cyklistickou trasou Greenway Krakov-Morava-Vídeň, a společně jdou východním směrem skrze Repešský žleb. Do něj ústí další údolí, například zleva Kořelínské s bezejmennými toky, zprava pak Bousínský žleb s Bousínským potokem. Těsně před ústím do Hloučely [1]obtéká z jihu strmý hřbet, na kterém se nacházelo osídlení již v neolitu.[2] Ve středověku bylo na vrcholu hřbetu, který je formován ze severu Hloučelou a z jihu právě Repešským potokem,[2] postaveno opevnění známé jako Ježův hrad. Z něj se dochovaly již jen příkopy a náznaky zdí, z osídlení Městisko situované více severněji za říčkou Hloučelou, které bylo spjato s existencí hradu, jsou patrné pouze terénní nerovnosti.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Panorama[editovat | editovat zdroj]

Panorama Repeškého žlebu, kterým potok teče
Panorama Repeškého žlebu, kterým potok teče

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NÁGLOVÁ, Klára. Analýza jakosti vody v nádrži Plumlov. , 2016 [cit. 2017-04-18]. Diplomová práce. Mendelova univerzita v Brně, Agronomická fakulta. Vedoucí práce Ing. Petra Oppeltová, Ph.D.. Dostupné online.
  2. a b KOVÁŘ, Josef Jan. Předhradí moravských hradů ve 14. století na příkladu hradu Lelekovice. Brno, 2007 [cit. 2017-04-18]. Diplomová práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Zdeněk Měřínský. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]