Olga Taussky-Toddová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Olga Taussky-Toddová
Olga Taussky-Todd.jpeg
Narození 30. srpna 1906
Olomouc
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 7. října 1995 (ve věku 89 let)
Pasadena
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Alma mater Vídeňská univerzita
Bryn Mawr College
Pracoviště National Physical Laboratory
Kalifornský technologický institut
Národní institut standardů a technologie
Londýnská univerzita
Univerzita v Göttingenu
Obory matematika a algebraic number theory
Ocenění Paul R. Halmos - Lester R. Ford Awards (1971)
Noether Lecture (1981)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olga Taussky-Toddová (30. srpna 1906, Olomouc[1]7. října 1995, Pasadena) byla česko-rakousko-americká matematička. Napsala více než 300 vědeckých prací o algebraické teorii čísel a integrálních maticích.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako druhá ze tří dětí v židovské rodině v Olomouci. Její otec Julius David Taussky byl v Olomouci průmyslníkem podnikajícím v oblasti chemie, matka Ida Pollachová byla v domácnosti.

Ve věku tří let se její rodina přestěhovala do Vídně, a zde žila až do poloviny první světové války. Poté otec založil octárnu[2] v Linci. V posledním ročníku střední školy, její otec zemřel a její rodina si přála, aby studovala chemii a převzala továrnu. Továrnu nakonec převzala její starší sestra, a tak mohla začít v roce 1925 na Vídeňské univerzitě studovat matematiku, která jí lákala již od dětství. Doktorát získala pod vedením Philippa Furtwänglera. Během studií občas navštěvovala proslulý Vídeňský kroužek. V té době se zabývala především algebraickou teorií čísel, později se specializovala na matice.

V roce 1935 se přestěhovala do Anglie a stala se členem Girton College na Cambridgské univerzitě. V roce 1938 se provdala za severoirského matematika Johna Todda (1911–2007), který působil na Londýnské univerzitě. Za druhé světové války užívala matice pro analýzu vibrací letounů v Národní fyzikální laboratoři. Během této doby napsala několik článků, které vydalo Ministerstvo letecké výroby v Londýně, které byly později označovány za průkopnické dílo maticové teorie.

V roce 1945 odešla do Spojených států amerických a pracovala pro Národní institut standardů a technologie. V roce 1957 spolu se svým manželem nastoupila do Kalifornského technologického institutu (Caltech) v Pasadeně. Pod jejím vedením získala Lorraine Fosterová, jako první žena na Caltechu, titul Ph.D.

V roce 1977 odešla do důchodu. Roku 1978 obdržela rakouské vyznamenání Čestný kříž Za vědu a umění I. třídy.

Zemřela 1. října 1995 v kalifornské Pasadeně.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození židovské náboženské obce v Olomouci
  2. J J O'Connor, E F Robertson. Olga Taussky-Todd [online]. School of Mathematics and Statistics University of St Andrews, Scotland [cit. 2016-05-06]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]