Jurkovičova rozhledna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jurkovičova rozhledna
Jurkovičova rozhledna 1.JPG
Základní informace
Konstrukce rozhlednybeton, kámen, dřevo
Kóta paty rozhledny480 m n. m.
Rok vzniku2012
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
KrajZlínský kraj
Souřadnice
Jurkovičova rozhledna
Jurkovičova rozhledna
Technické informace
Výška stavby31 m
Stavpřístupná
Poznámka
turistická známka č. 1916
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jurkovičova rozhledna se nachází na východním okraji Rožnova pod Radhoštěm. Stojí na Karlově kopci (též Petřekovy stráně) nad Valašským muzeem v přírodě, na kótě 480 m n. m.

Historie rozhledny[editovat | editovat zdroj]

Plány na stavbu rozhledny vytvořil Dušan Jurkovič již roku 1896 pro Turistický spolek ve Valašském Meziříčí. Měla stát na kopci Brdo v katastru obce Brňov. Přes pokusy o výstavbu v 60. letech minulého století bylo započato se stavbou až v říjnu roku 2010, stavba byla dokončena v prosinci roku 2011. Slavnostní otevření proběhlo 28. dubna 2012. Betonová podezdívka je obložena kamenem, na dřevěné části bylo použito dřevo buku, smrku a jedle. Celkové náklady činily 12,2 mil. korun.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Z parkoviště po zelené turistické značce. Rozhledna je obvykle přístupná od 15. dubna do 15. října, podle klimatických podmínek v daném roce může být ale otevřena i déle.

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Kvůli výhledu musela být vykácena část vzrostlých stromů a další kácení je problematické, neboť se rozhledna nachází v 1. zóně CHKO Beskydy s nejvyšším stupněm ochrany. Rozhled je omezen od jihovýchodní po severní stranu. Vidět z ní je západní část obce Hutisko, obec Vigantice, rožnovské části Hážovice, Tylovice, Kramolišov, centrum Rožnova (s kopcem Hradisko na západní straně), severní části Rožnova za řekou Bečvou, obce v západní části Rožnovské brázdy, velká část Valašského muzea v přírodě, městský park, části Rožnova Letná, Rybníčky a část Horních Pasek na severu města.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]