Přeskočit na obsah

Oderská brána

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Nížina Oderská brána je geomorfologický podcelek geomorfologického celku Moravská brána, která je součástí pásma Západních Vněkarpatských sníženin. Nachází se na Moravě a ve Slezsku.

Poloha a geomorfologické členění

[editovat | editovat zdroj]

Nachází se na východě České republiky na Moravě především v Moravskoslezském kraji a částečně v Olomouckém kraji. Tvoří severní část Moravské brány, která se dělí na podcelky: Oderská brána (protéká jí řeka Odra) a Bečevská brána (protéká jí řeka Bečva).

Nejvyšším vrcholem je bezejmenná kóta 344 m nacházející se mezí Bělotínem a Hranicemi na rozhraní Oderské brány s Bečevskou bránou.[1] Nejvyšší pojmenovaným vrcholem je pak Lučická Stráž dosahující nadmořské výšky 339 m.[pozn. 1]

Podcelek je přibližně 41 km dlouhý.

Členění Oderské brány

[editovat | editovat zdroj]

Oderská brána se skládá ze tří částí:[3]

Vodstvo v Oderské bráně patří do povodí horní části veletoku Odra a úmoří Baltského moře. V minulosti bylo vodstvo i krajina Oderské brány silně ovlivněny ledovcem v době ledové.

  1. V některých zdrojích je považována za nejvyšší bod.[2]
  1. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR s vrstvou Geomorfologické jednotky [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2024-09-15]. Pro lepší viditelnost je vhodné si zvýšit průhlednost vrstvy. Dostupné online. 
  2. DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kol. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Moravská brána, s. 304. 
  3. Geologie a geomorfologie. webcache.googleusercontent.com [online]. [cit. 2022-06-22]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]
  • Czudek, Tadeáš: GEOMORFOLOGICKÝ VÝVOJ ODERSKÉ BRÁNY A VÍTKOVSKÉ VRCHOVINY (Úvodní text k exkurzi ČAG dne 5. dubna 2001), [1] Archivováno 22. 6. 2022 na Wayback Machine.