Přeskočit na obsah

David Zeisberger

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
David Zeisberger
David Zeisberger
David Zeisberger
Narození11. dubna 1721, 11. dubna 1720 nebo 7. března 1721
Suchdol nad Odrou
Moravské markrabstvíMoravské markrabství Moravské markrabství
Úmrtí17. listopadu 1808
Goshen Township , Ohio
Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Místo pohřbeníOhio
Povolánímisionář
Nábož. vyznáníMoravští bratři
ChoťSuzanna Zeisberger
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Zeisberger (7. března 1721 Suchdol nad Odrou[1][2]17. listopadu 1808 Goshen Township) byl duchovní Moravské církve a misionář mezi domorodci v britských koloniích Severní Ameriky. V roce 1772 založil první kolonii křesťanských Indiánů (z kmene Lenapů) v údolí řeky Tuscarawas ve státě Ohio. Původní název osady byl Schönbrunn, její zbytky jsou chráněnou kulturní památkou a nacházejí se v Ohiu, v obci Nová Filadelfie.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Zeisberger se narodil v moravském městě Suchdol nad Odrou (Zauchtenthal) a v roce 1727 se jako exulant s rodinou dostal do nově založené křesťanské komunity v Herrnhutu, na panství hraběte Nicolause Ludwiga von Zinzendorf v Sasku. Přestože se jeho rodina později přestěhovala do nově založené anglické kolonie Georgia, Zeisberger zůstal v Evropě, aby si doplnil vzdělání. S pomocí guvernéra Jamese Edwarda Oglethorpea se později připojil ke své rodině v moravské komunitě v Savannah v Georgii.

Osada Schoenbrunn, Ohio

V roce 1739 ovlivnil Zeisberger vývoj v moravské komunitě v Bethlehemu (Pensylvánie) a byl zde až do jejího vysvěcení na Štědrý den 1741. O čtyři roky později, na pozvání náčelníka Theyanoguina (King Hendrick), přišel žít mezi Mohawky. Naučil se jazyku onondaga, dialektu Irokézů a asistoval Conradu Weiserovi při jednáních mezi Angličany a Irokézy v Onondaze (dnes Syrakuse ve státě New York). Vydal též slovník a několik religionistických prací v jazyce Irokézů a Algonkinů.

Zeisberger začal svoji kariéru jako misionář domorodců Severní Ameriky, po vysvěcení na kněze Moravské církve v roce 1749. Pracoval mezi křesťanskými indiány kmene Lenapů (Delawarů) v Pensylvánii a dostal se do konfliktu s britskými úřady kvůli obhajobě práv domorodých indiánů a neustávajícímu úsilí založit bílé a domorodé komunity Moravské církve v jižním Ohiu. Jeho vztahy s úřady se během americké války za nezávislost zhoršily natolik, že v roce 1781 byl uvězněn v pevnosti Detroit. V době kdy byl vězněn, bylo v Ohiu zavražděno pensylvánskou milicí kolem 100 domorodých stoupenců Moravské církve v osadě Gnadenhütten. Tato osada byla založena v říjnu 1772 a byla druhou misionářskou osadou moravských bratří v Ohiu. Nacházela se nedaleko od první osady Schoenbrun. Událost je označována jako Gnadenhüttenský masakr či Moravský masakr.

Poté, co byl Zeisberger propuštěn, násilné konflikty s ostatními domorodými kmeny a expanze bílých osadníků donutily mnohé příslušníky Moravské komunity, aby přesídlili do oblasti Michigan a Ontario, kde vznikla osada Moraviantown a dnes je zde moravská indiánská rezervace. V roce 1782 se tam přestěhovala velká skupina kmene Munsee, ale Zeisberger se později vrátil dožít zbytek svého života mezi domorodé křesťany blízko vesnice Goshen (dnes Goshen Township, Tuscarawas County, Ohio). V Ohiu v roce 1786 spoluzakládal osadu Pilgerruh.[3] Zeisberger je pochován v Goshen.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku David Zeisberger na anglické Wikipedii.

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]