Jiří Spáčil

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
JUDr. Jiří Spáčil, CSc.
Narození 21. ledna 1953 (67 let) nebo 1953 (66–67 let)
Brno
Alma mater Právnická fakulta Masarykovy univerzity
Politická strana Komunistická strana Československa
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jiří Spáčil (* 21. ledna 1953 Brno[1]) je soudcem Nejvyššího soudu České republiky. Je uznáván jako odborník v oboru občanského práva, zejména v oblasti věcných práv, externě dlouhá léta působil na katedře občanského práva Právnické fakulty Masarykovy univerzity.

Život[editovat | editovat zdroj]

Absolvoval brněnskou právnickou fakultu a roku 1980 se stal prokurátorem na úseku všeobecného dozoru u brněnské městské prokuratury. Už o dva roky později přešel ke krajské prokuratuře, kde vyřizoval agendu všeobecného dozoru ve věcech stavebních a podněty ke stížnostem pro porušení zákona v občanskoprávních věcech. Roku 1990 byl, i přes své dřívější členství v KSČ,[1] jmenován vedoucím krajským prokurátorem. V této době byl také členem komise České národní rady pro justici a odborné komise Ministerstva spravedlnosti pro občanské právo. Soudcem Nejvyššího soudu se stal v roce 1993, působí zde jako předseda senátu občanskoprávního a obchodního kolegia. V roce 2015 obdržel Randovu stříbrnou medaili.

Kromě toho se věnuje i právněteoretickým otázkám, v roce 1985 obhájil disertační práci na téma Věcně právní prostředky ochrany práva vlastnického a získal vědeckou hodnost kandidáta věd. Od té doby také externě přednášel na brněnské právnické fakultě a od roku 1990 byl členem její vědecké rady. Byl ovlivněn názory svého učitele prof. Josefa Macura. Je autorem řady vědeckých publikací a článků, zaměřených především k otázce vlastnictví. Z knižních publikací: Ochrana vlastnictví a držby v občanském zákoníku (2. vydání, C. H. Beck, 2005), Věcná břemena v občanském zákoníku (C. H. Beck, 2006) nebo Společné jmění manželů v teorii a v judikatuře (s J. Dvořákem, Wolters Kluwer ČR, 2008). Spolu s J. Švestkou byl vedoucím autorského kolektivu velkého komentáře k občanskému zákoníku, vydávaného nakladatelstvím C. H. Beck v letech 2008 a 2009, v roce 2013 autorského kolektivu třetího dílu komentáře k novému občanskému zákoníkuObčanský zákoník III. Komentář. Inicioval založení edice „Klasická právnická díla“, vydávané nakladatelstvím Wolters Kluwer, a byl jejím prvním editorem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Tisk 30 – Návrh prezidenta ČSFR na schválení jmenování za soudce Nejvyššího soudu ČSFR [online]. Praha: Federální shromáždění ČSFR. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]