Kostel Narození Panny Marie (Lipovec)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Narození Panny Marie
Kostel Narození Panny Marie
Kostel Narození Panny Marie
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajJihomoravský
OkresBlansko
ObecLipovec
Souřadnice
Kostel Narození Panny Marie (Lipovec) (Česko)
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézebrněnská
Děkanátblanenský
FarnostLipovec u Blanska
Datum posvěcení1843
Architektonický popis
Výstavba18281842
Specifikace
Délka46 m
Šířka24 m
Výška19 m
Další informace
Oficiální webŘímskokatolická farnost v Lipovci
Kód památky31356/7-514 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Narození Panny Marie v Lipovci je římskokatolický chrám v okrese Blansko. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1] Je farním kostelem farnosti Lipovec u Blanska.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl založen pravděpodobně již po vzniku obce, první písemná zmínka pochází z roku 1437, kdy se na holštejnském panství uvádí kostely v Jedovnicích, Lipovci, Ostrově a Housku. Původní lipovecký kostel vyhořel roku 1600 a o padesát let později byl obnoven. I tento kostel potkala pohroma, když roku 1822 při velkém požáru obce Lipovce vyhořel.

Tehdejší majitel rájeckého panství Hugo František Salm, který byl farním patronem, rozhodl o výstavbě nového kostela na jiném místě, ležícího několik desítek metrů jihozápadně od vyhořelého objektu. Základní kámen byl slavnostně položen roku 1828, stavba však byla pro finanční obtíže rájeckého panství v roce 1830 na devět let pozastavena. Práce byly obnoveny až roku 1839 a trvaly do roku 1842. Kostel byl vysvěcen dne 8. září 1843 na svátek Narození Panny Marie. V roce 1850 byl zakoupen obraz Narození Panny Marie od autora Matěje Šťastného, který je na hlavním oltáři.

V Lipovci působil jako farář známý národní buditel Jan Nepomuk Soukop.

Lipovecký kostel postihly dvě světové války, při nichž byly zkonfiskovány zvony. Od roku 1947 jsou v Lipovci tři zvony, které jsou vzájemně sladěny. Roku 1983 byla do kostela pořízena nová křížová cesta od akademické malířky Sabiny Kratochvílové.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o podélnou jednolodní neorientovanou stavbou s příčnou lodí a pětibokým závěrem, která je postavena v pseudogotickém slohu. Představuje doklad poměrně časného historismu v moravské architektuře.[2]

Oprava v roce 2014[editovat | editovat zdroj]

Lipovecká farnost se v roce 2015 přihlásila do soutěže o nejlépe opravenou kulturní památku Jihomoravského kraje v roce 2014. V tomto roce totiž farnost pokračovala ve třetí etapě opravy kostela, která se týkala opravy presbytáře a oken severozápadní strany. Farnost získala v hlasování 1304 hlasů a zvítězila v kategorii velké stavby.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-09-13]. Identifikátor záznamu 142866 : Narození Panny Marie. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. kostel Narození Panny Marie [online]. pamatky.kr-jihomoravsky.cz [cit. 2015-09-13]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  3. Památky z Blanenska zabodovaly v soutěži. Nejvíc hlasů dostal kostel v Lipovci [online]. blanensky.denik.cz [cit. 2015-09-02]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]