Miroslav Malovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miroslav Malovec
Miroslav Malovec.jpg
Narození 8. prosince 1953 (67 let)
Brno
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání esperantista, překladatel a prodavač
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miroslav Malovec, přezdívaný Mirek (* 8. prosince 1953, Brno), je český esperantista, amatérský redaktor časopisu Starto (orgánu Českého esperantského svazu), předseda Klubu esperantistů Brno[1] a první redaktor a správce české Wikipedie. Žije v Brně a pracuje jako prodavač elektrosoučástek.

Esperantská činnost[editovat | editovat zdroj]

Poté, co se Miroslav Malovec v mládí seznámil s mezinárodním jazykem esperanto, rychle se zapojil do činnosti esperantské komunity, stal se členem sekce mládeže Českého esperantského svazu (ČES) a svou proesperantskou činnost zahájil vyučováním v Letním esperantském táboře (Somera Esperanto-Tendaro) v Lančově. Působí také jako lektor korespondenčních kurzů esperanta a jako člen zkouškové komise ČES. Za jeho zásluhy spojené s výukou mládeže a aktivní proesperantskou činností v prostředí internetu mu bylo v roce 2006 uděleno čestné členství v České esperantské mládeži. V roce 2011 se stal čestným členem Českého esperantského svazu.

Literární činnost[editovat | editovat zdroj]

Miroslav Malovec je aktivní také na poli literatury. Svými překlady českých děl do esperanta se snaží seznamovat esperantisty z jiných zemí s českou kulturou (spoluautor překladu románu Světlo v temnotách Františka Kožíka (1992), povídek Jaroslava Haška Nejen voják Švejk (1994), poezie české básnířky Věry Ludíkové Ekaŭdi la animon / Uslyšet duši (1998, dvojjazyčné česko-esperantské vydání) či dvou básní pro esperantský překlad knihy Deník mého bratra Chavy Pressburgerové).

Spolupracoval také na několika původně cizojazyčných knihách, které byly buďto přímo z esperanta, nebo jeho prostřednictvím přeloženy do češtiny a vydány v České republice (Interlingvistika (Cesty k odborné literatuře) německého interlingvisty Detleva Blankeho (2004) či filozofické dílo Bruno Vogelmanna Nový realismus (1996).

Je také autorem několika původních děl esperantské literatury a esperantských příruček (Esperantsko-český (1995) a Česko-esperantský (1998) slovník, Gramatika Esperanta (1988, 2000) či Základní česká konverzace (vydaná při příležitosti 81. Světového esperantského kongresu v Praze 1996).

Systematicky pracuje na digitalizaci veškeré esperantské literatury vydané od roku 1887 v českých zemích a počítačovém zpracování pozůstalostí významných esperantistů a je správcem knihovny Klubu esperantistů v Brně.

Překladatelská činnost[editovat | editovat zdroj]

Činnost ve Wikipedii[editovat | editovat zdroj]

Iniciátoři české Wikipedie Miroslav Malovec a Chuck Smith v Muzeu esperanta ve Vídni 24. září 2017

Jméno Miroslava Malovce je úzce spojeno se vznikem a počátky české Wikipedie – právě on vytvořil na popud tvůrce esperantské Wikipedie Chucka Smithe, se kterým se seznámil na 10. ročníku Konference o užití esperanta ve vědě a technice v Dobřichovicích, první překlad hlavní stránky internetové encyklopedie Wikipedie do češtiny (z esperanta) a stal se jejím prvním správcem. Již předtím se však věnoval a dosud se věnuje zejména esperantské Wikipedii.[4][5] Za významnou roli při založení české Wikipedie získal dne 25. května 2014 čestné členství ve spolku Wikimedia Česká republika.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výbor Klubu esperantistů Brno
  2. Ivan Acher : Sternenhoch. Praha: Národní divadlo, 2018. 86 s. ISBN 978-80-7258-631-8. S. 6. (česky a anglicky) 
  3. Nominace 27. ročníku Cen divadelní kritiky. OperaPlus [online]. 2019-02-28 [cit. 2019-03-01]. Dostupné online. 
  4. Nikde se nedají opravit chyby tak snadno jako na Wikipedii. S. 4–5. Wikimedium [online]. 2011-01-11 [cit. 2014-11-18]. Roč. 3, čís. 1, s. 4–5. Dostupné online. (česky) 
  5. Archivní kopie uživatelské stránky wikipedisty Mirek na české Wikipedii. 10. 3. 2003
  6. DOSTÁL, Vojtěch: Prof. Jan Sokol a Miroslav Malovec čestnými členy Wikimedia ČR. Blog Wikimedia Česká republika. 23. 6. 2014

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]