Oldra Sedlmayerová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Oldra Sedlmayerová
Oldřiška Sedlmayerová
Oldřiška Sedlmayerová
Narození 4. července 1884
Kuřim
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 6. června 1954 (ve věku 69 let)
Poděbrady
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Oldra Sedlmayerová (4. července 1884, Kuřim[1]6. června 1954, Poděbrady) byla básnířka, publicistka a politička, blízká přítelkyně T. G. Masaryka v letech 1928 až 1934. Jejich vztah byl veřejným tajemstvím. Upravovala Masarykovy články, které pak každou neděli vycházely pod šifrou v Lidových novinách.

Život[editovat | editovat zdroj]

Česká spisovatelka, vlastním jménem Oldřiška Veronika Sedlmayerová, se narodila v Kuřimi jako nemanželská dcera Františky Michálkové, dcery učitele Františka Michálka v Jestřebí. Působila v Tetčicích u Brna, kde také zasedla v obecním zastupitelstvu a od roku 1928 po několik let vedla obecní kroniku. Vystoupila z církve. Zprvu pracovala na poště, kde se seznámila se svým manželem, později železničním úředníkem, s nímž měla jediného syna (*1904). Byla veřejně činná, angažovala se například v ženském hnutí (od roku 1924 stála spolu s Františkou Plamínkovou a Olgou Absolonovou-Stránskou v čele Ženské národní rady jako její delegátka za Moravu), dále ve vzdělavatelském odboru Sokola a v YWCA. Měla literární ambice, takže psala novinové články pro Lidové noviny, básně (několik básnických sbírek) a knížky pro mládež. Nebyla však příliš nadaná. Angažovala se rovněž v politice, a to nejprve v Československé straně pokrokové (v letech 1907–1920), později v Masarykově Realistické straně a nakonec České straně národně sociální.

V roce 1928 se vdaná poštovní úřednice Sedlmayerová sblížila s T. G. Masarykem, který jí až do roku 1933 zasílal milostné dopisy. Masaryk u ní našel něhu, zázemí a odpočinek od náročného prezidentského života. Jejich vztah byl veřejným tajemstvím, podle jejich korespondence se setkávali na různých místech, například na lánském zámku (letní sídlo prezidenta republiky), v pražském hotelu Esplanade nebo v bytě jejich přítelkyně Kláry Červenkové na Malé Straně. Rodinní příslušníci Masaryka vztahu nepřáli, zejména jeho dcera Alice Masaryková. Sedlmayerová se také pokoušela těžit ze svého vlivu na něj. V roce 1934 ji požádal, aby mu už nepsala, přesto ji až do konce svého života ctil.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Sedlmayerové vyšly tyto knihy:

  • Tři pozdravy presidentovi (1925)
  • Vlajka presidentova (1928)
  • Jarní pohádka, Slunéčko v okně, T. G. Masaryk (1930)
  • F. X. Šalda – člověk přítel (1931)
  • T. G. M. (1935)
  • Tři vzpomínky na prezidenta Osvoboditele (1938)

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]