Přeskočit na obsah

Slezský hřbet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Slezský hřbet
Sněžka od západu
Nejvyšší bod1603 m n. m. (Sněžka)

Nadřazená jednotkaKrkonošské hřbety
Sousední
jednotky
Janovické rudohoří, Jizerské hory, Krkonošské rozsochy, Český hřbet
Podřazené
jednotky
Západní Slezský hřbet, Východní Slezský hřbet

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PolskoPolsko Polsko
PovodíLabe, Odra
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slezský hřbet je geomorfologický okrsek Krkonoš. Je považován za hlavní hřeben hor a na jejich území kopíruje polsko - českou státní hranici v téměř celé délce. Na území České republiky se nachází částečně na území Libereckého a částečně na území Královéhradeckého kraje. Nejvyšším vrcholem je Sněžka (1603 m n. m.), která je zároveň nejvyšším vrcholem celého pohoří. Původní německý název Schlesischer Kamm zahrnoval jeho část mezi Labskou loukou a Špindlerovou boudou.[1]

Geomorfologie[editovat | editovat zdroj]

Slezský hřbet náleží do geomorfologického celku Krkonoš a podcelku Krkonošské hřbety[2]. Od jižněji položeného rovnoběžného Českého hřbetu jej postupně od západu odděluje Mumlavský důl, Labský důl, Důl Bílého Labe a Obří důl. Východně od Obřího dolu na něj z jihu navazuje Růžohorská hornatina patřící již do Krkonošských rozsoch. V západním zakončení hřbetu se nachází Harrachovská kotlina, která je jeho samostatnou geomorfologickou částí. Jižně od ní se vypíná další z krkonošských rozsoch Vilémovská hornatina. Novosvětský průsmyk odděluje Slezský hřbet na západě od Jizerských hor, severní polské svahy spadají do Janovického rudohoří. Přibližně v polovině délky jej sedlo mezi vrcholy Čihadlo a Malý Šišák (u Špindlerovy boudy) rozděluje na dva geomorfologické podokrsky: Západní Slezský hřbet a Východní Slezský hřbet. Hřbet se nachází na území Krkonošského národního parku.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Čihadlo, v pozadí Dívčí kameny

Jednotlivé vrcholy tvoří v rámci hřbetu souvislou řadu. Bočních vrcholů není mnoho. Nejzápadnějším vrcholem hřbetu je u Novosvětského průsmyku Mrtvý vrch (1062 m), nejvýchodnějším pak Čelo (1269 m) u Pomezních Bud.[3]

Vodstvo[editovat | editovat zdroj]

Slezský hřbet tvoří hlavní evropské rozvodí Severního a Baltského moře. Jeho severní polské svahy spadají do povodí Odry. Jižní svahy spadají do povodí Labe a odvodňují jej (od západu) Mumlava, Labe, Bílé Labe, Úpa a Malá Úpa.

Stavby[editovat | editovat zdroj]

Ve vrcholovém prostoru Slezského hřbetu nalezneme prakticky jen izolované horské boudy, v nižších polohách pak nečetné luční enklávy s nepočetnou roztroušenou zástavbou.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Wanderkarte Riesengebirge 1937 - přetisk historické mapy (vydal ČENO Pec pod Sněžkou 1995)
  2. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)
  3. Základní mapa ČR 1:200 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2021-05-09]. Dostupné online.