Čertova hora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čertova hora
Čertova hora z Harrachova
Čertova hora z Harrachova

Vrchol 1021 m n. m.
Prominence 106 m ↓ 1,3 km V od Ručiček[1]
Izolace 2,5 km → Plešivec
Seznamy Tisícovky v Česku #332
Ultratisícovky #88
Nejprominentnější hory CZ
Hory a kopce Krkonoš
Poznámka výhled, zimní lyžařské středisko
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Pohoří Krkonoše / Krkonošské rozsochy / Vilémovská hornatina / Rokytnická hornatina
Souřadnice
Čertova hora
Čertova hora
Povodí JizeraLabe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čertova hora (německy Teufelsberg) je hora v západních Krkonoších, výrazná dominanta jižně nad městem Harrachov. Vrchol je z centra města vzdušnou čarou vzdálen asi 1,5 km, u hranice Krkonošského národního parku a jeho ochranného pásma.

Téměř na všech stranách hory jsou svahy prudké s výrazným převýšením. Pouze na jihovýchodě se nachází mělčejší sedlo s nadmořskou výškou asi 965 metrů. Čertova hora je odvodňována levými menšími přítoky jižně tekoucí Jizery a severně tekoucí Mumlavy, která je rovněž přítokem Jizery. Celá hora je téměř souvisle zarostlá převážně smrkovým lesem, celistvost lesa je narušena jen sjezdovkami.

Lyžařské středisko[editovat | editovat zdroj]

Skokanské můstky K-185 a K-125 v létě

Zimní sporty se v Harrachově začaly provozovat brzy poté, co hrabě Harrach přivezl do Čech první lyže (v 19. století). V roce 1908 byl založen „Spolek zimních sportů“. První skokanské můstky, vznikly v roce 1920. V roce 1923 se v Harrachově konaly první mezinárodní lyžařské závody, kterých se zúčastnili nejlepší lyžaři z mnoha zemí Evropy, i z USA. Od roku 1954 se konají Mezinárodní lyžařské závody již pravidelněji. V roce 1980 byl skokanský a běžecký areál zrekonstruován, přičemž byl postaven ve své době nejvyšší lyžarský můstek na světě – mamutí můstek K-185 pro lety na lyžích. Dalšími můstky jsou K-125, K-90, K-70 a K-40.

Na úbočí Čertovy hory je vybudován Skiareál Čertova hora s 5 sjezdovkami, 3 lanovkami a jedním vlekem. Dvojice lanovek se nachází na severním svahu směrem k Harrachovu, třetí lanovka na východním svahu směrem k Rýžovišti. Na vrcholu se kromě horních stanic lanovek nachází stánek s občerstvením.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Nejjednodušší cestou na vrchol je výjezd sedačkovou lanovkou z Harrachova, ze kterého vede i zeleně značená turistická cesta, na niž asi 400 m západně od vrcholu navazuje modrá značka. Z opačné strany vede na vrchol modrá značka od Dvoraček.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]