Lesní Hluboké (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lesní Hluboké
Zámek Lesní Hluboké
Zámek Lesní Hluboké
Základní informace
Slohbarokní
Výstavba1770
Přestavba1884
StavebníkOtmar Karel Conrad
Další majiteléRajhradský klášter
Poloha
AdresaLesní Hluboké 53, Lesní Hluboké, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky21907/7-791 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Lesní Hluboké se nachází na jižním okraji obce Lesní Hluboké v okrese Brno-venkov. Společně s kaplí svaté Anny je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rezidence rajhradských benediktinů byla v obci Lesní Hluboké postavena v roce 1770 proboštem Otmarem Karlem Conradem, jako její možný autor je uváděn architekt Josef Anneis, který v té době pracoval pro rajhradský klášter, nebo zednický mistr Matyáš Jednuška, jenž zde o několik let později vybudoval kapli svaté Anny. Zámeček vznikl u hospodářského dvora, byl zpočátku využíván jako lovecká rezidence, sídlila zde také klášterní lesní správa. Jedná se o jednoduchou pozdně barokní jednopatrovou stavbu obdélného půdorysu s mansardovou střechou. V roce 1884 byla rezidence rozšířena o boční křídlo s průjezdem, což nechal provést opat Benedikt Korčian. Stavba byla poté využívána jako letní opatské sídlo.[2][3]

Objekt zámku byl v restituci vrácen rajhradským benediktinům, od roku 2017 je v rekonstrukci a je po domluvě zpřístupněn veřejnosti. V zámku má své sídlo spolek Václav, který organizuje různé kulturní akce pro návštěvníky. V objektu bylo zřízeno i ubytování a je možné si pronajmout sál a další místnosti pro společenské akce. Od září 2017 zde funguje i dětský lesní klub Světýlko.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-04-06]. Identifikátor záznamu 132828 : Zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. FOLTÝN, Dušan, a kol. Encyklopedie moravských a slezských klášterů. Praha: Libri, 2005. ISBN 80-7277-026-8. S. 407–408. 
  3. SAMEK, Bohumil. Umělecké památky Moravy a Slezska (J–N). Praha: Academia, 1999. ISBN 80-200-0695-8. S. 329. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]