Kostel svatého Bartoloměje (Opatov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Bartoloměje
Opatov - kostel sv. Bartoloměje.jpg
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Vysočina
Okres Třebíč
Obec Okříšky
Lokalita v centru obce za základní školou
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze brněnská
Děkanát Třebíč
Farnost Opatov na Moravě
Status kostel
Užívání užíván
Architektonický popis
Výstavba 1841
Specifikace
Stavební materiál kámen
Odkazy
Adresa Opatov
Kód památky 37534/7-2946 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Bartoloměje v Opatově je mohutný novobarokní kostel z let 1841–1845 postavený na místě staršího románského, nebo raně gotického kostelíka, silně poškozeného požárem v roce 1696. Kostel dominuje opatovskému náměstí. Hlavní oltář je dílem Petra Buška z Husy u Sychrova. Poblíž stojí pozdně barokní fara z roku 1770 s mansardovou střechou a pěknou vjezdovou branou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel svatého Bartoloměje se začal stavět v roce 1841, na jeho místě původně stál kostel, o kterém existuje první písemná zmínka již z roku 1289, kdy Dětřich z Kněžic umožnil kněžickému proboštství vybudovat kostel v Opatově. Zřejmě se posléze stal i majitelem kostela i samotné obce. Tento kostel v roce 1696 spolu se zbytkem vesnice vyhořel, stejně jako kostel shořeli i historické listiny a tak nelze zjistit další podrobnosti z historie obce.[1]

Nový kostel byl postaven principem obestavování, na stávajícím místě probíhaly i nadále bohoslužby. Teprve po dokončení nového byl starý kostel rozebrán a odvezen. Kostel samotný stojí na skalnatém podloží, proto se zachoval původní těžko přístupný terén v okolí.

Kostel byl v roce 2009 rekonstruován za přispění Kraje Vysočina, byla opravena střecha.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. VAŇKOVÁ, Jana. Nářeční řemeslnická terminologie v Opatově. Brno, 2009 [cit. 2015-03-09]. Bakalářská práce. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta. Vedoucí práce Stanislava Kloferová. Dostupné online.
  2. ZADRAŽILOVÁ, Jana. Opatov - kostel sv. Bartoloměje | Kraj Vysočina [online]. Kraj Vysočina, 2009-01-30 [cit. 2015-12-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]