Památník Bible kralické

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Památník Bible Kralické
Budova památníku
Budova památníku
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Město Kralice nad Oslavou
Adresa Martinská 238
Kralice nad Oslavou
Zakladatel Moravské zemské muzeum
Založeno 28. září 1969
Zaměření památník
Vyhledávané exponáty tiskařský lis, stříbrné tolary
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Památník Bible kralické je objekt muzejní povahy v Kralicích nad Oslavou a je součástí Moravského zemského muzea. Budova se nachází v sousedství kralické tvrze a byla postavena dle návrhu Bohuslava Fuchse v letech 19671969.

V muzejních sbírkách je uchováno čtyři tisíce tiskařských typů, kovových literek, mezernic a tiskařského nářadí, součástí sbírek je i tiskařský lis. Dalšími exponáty jsou také archeologické nálezy nalezené při průzkumu blízké tvrze. Jako hlavní nálezy se uvádí stříbrné tolary z roků 1534 a 1595, gotické kachle s motivy zmrtvýchvstání a fragmenty s podobiznou paní Judity.

V září roku 2019 proběhly oslavy 50 let od založení památníku.[1]

Expozice[editovat | editovat zdroj]

Součástí památníku jsou dvě stálé expozice. V horní části budovy je expozice Dílo tiskařů Jednoty bratrské, v dolní částí je expozice Labyrint života Jana Amose Komenského. Dříve dolní část budovy sloužila jako depozitář, později v ní byla otevřena výstava J. A. Komenský a tiskárna.[2]

Labyrint života Jana Amose Komenského[editovat | editovat zdroj]

Expozice byla otevřena 26. září 2009 a zobrazuje životní pouť Jana Amose Komenského a dalších osobností s jeho osobou spojených. Expozice zobrazuje písemné, grafické a prostorové památky z dané doby a zobrazuje tak jednotlivé osobnosti a J. A. Komenského v jeho době.[3] Součástí expozice je i metodický list pro základní školy. Cílovou skupinou mají být právě studenti základních škol.[4]

Dílo tiskařů Jednoty bratrské[editovat | editovat zdroj]

Expozice zobrazuje oblasti života tiskárny v širším kontextu, primárně z pohledu kulturního a historického. Na působení bratrské tiskárny je pohlíženo z pohledu na dobovou pedagogickou činnost a pro působení Jednoty bratrské jako církevní organizace a na roli Jednoty v tiskařství. Součástí expozice jsou doklady tiskařského řemesla a rekonstruovaný funkční tiskařský lis[5]. Původní expozice byla otevřena již 28. září 1969, její autorkou byla Vlasta Fialová (vedoucí archeologických výzkumů) a ta ukazovala historii Kralic a také tiskárny.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. REDAKCE. Památník Bible kralické má 50 let. Chystá se velká oslava. trebicsky.denik.cz. 2019-08-26. Dostupné online [cit. 2019-10-30]. (česky) 
  2. a b Moravské zemské muzeum. Památník Bible kralické [online]. Moravské zemské muzeum [cit. 2016-01-11]. Dostupné online. 
  3. Moravské zemské muzeum. Labyrint života Jana Amose Komenského [online]. Moravské zemské muzeum [cit. 2016-01-11]. Dostupné online. 
  4. TROJAN, Jan. V Kralicích připravili výstavu o životě a době Jana Amose. Právo - Jižní Morava. 2009-09-25, roč. 19, čís. 225, s. 10. ISSN 1211-2119. 
  5. Moravské zemské muzeum. MZM - Dílo tiskařů Jednoty bratrské [online]. Moravské zemské muzeum [cit. 2016-01-11]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]