Památník Bible kralické

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Památník Bible Kralické
Budova památníku
Budova památníku
Údaje o muzeu
StátČeskoČesko Česko
MěstoKralice nad Oslavou
AdresaMartinská 238
Kralice nad Oslavou
ZakladatelMoravské zemské muzeum
Založeno28. září 1969
Zaměřenípamátník
Vyhledávané exponátytiskařský lis, stříbrné tolary
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Památník Bible kralické je objekt muzejní povahy v Kralicích nad Oslavou a je součástí Moravského zemského muzea. Budova se nachází v sousedství kralické tvrze a byla postavena dle návrhu Bohuslava Fuchse v letech 19671969.

V muzejních sbírkách je uchováno čtyři tisíce tiskařských typů, kovových literek, mezernic a tiskařského nářadí, součástí sbírek je i tiskařský lis. Dalšími exponáty jsou také archeologické nálezy nalezené při průzkumu blízké tvrze. Jako hlavní nálezy se uvádí stříbrné tolary z roků 1534 a 1595, gotické kachle s motivy zmrtvýchvstání a fragmenty s podobiznou paní Judity.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1934 proběhla v Kralicích výstava o Janu Amosu Komenském, kralický muzejní spolek získal exponáty výstavy a ty uvedl v budově sokolovny v roce 1936. Budova památníku byla postavena mezi lety 1967 a 1969 a předána do péče Moravského zemského muzea.[1] Původní expozice byla otevřena již 28. září 1969, její autorkou byla Vlasta Fialová (vedoucí archeologických výzkumů) a ta ukazovala historii Kralic a také tiskárny.[2]

V září roku 2019 proběhly oslavy 50 let od založení památníku.[3]

Expozice[editovat | editovat zdroj]

Součástí památníku jsou dvě stálé expozice. V horní části budovy je expozice Dílo tiskařů Jednoty bratrské, v dolní částí je expozice Labyrint života Jana Amose Komenského. Dříve dolní část budovy sloužila jako depozitář, později v ní byla otevřena výstava J. A. Komenský a tiskárna.[2]

Labyrint života Jana Amose Komenského[editovat | editovat zdroj]

Expozice byla otevřena 26. září 2009 a zobrazuje životní pouť Jana Amose Komenského a dalších osobností s jeho osobou spojených. Expozice zobrazuje písemné, grafické a prostorové památky z dané doby a zobrazuje tak jednotlivé osobnosti a J. A. Komenského v jeho době.[4] Součástí expozice je i metodický list pro základní školy. Cílovou skupinou mají být právě studenti základních škol.[5]

Dílo tiskařů Jednoty bratrské[editovat | editovat zdroj]

Expozice zobrazuje oblasti života tiskárny v širším kontextu, primárně z pohledu kulturního a historického. Na působení bratrské tiskárny je pohlíženo z pohledu na dobovou pedagogickou činnost a pro působení Jednoty bratrské jako církevní organizace a na roli Jednoty v tiskařství. Součástí expozice jsou doklady tiskařského řemesla a rekonstruovaný funkční tiskařský lis[6]. Původní expozice byla otevřena již 28. září 1969, její autorkou byla Vlasta Fialová (vedoucí archeologických výzkumů) a ta ukazovala historii Kralic a také tiskárny.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KALUS, Jaromír. Muzea na Moravě a ve Slezsku. Ostrava: Profil, 1988. 341 s. S. 138. 
  2. a b c Moravské zemské muzeum. Památník Bible kralické [online]. Moravské zemské muzeum [cit. 2016-01-11]. Dostupné online. 
  3. REDAKCE. Památník Bible kralické má 50 let. Chystá se velká oslava. trebicsky.denik.cz. 2019-08-26. Dostupné online [cit. 2019-10-30]. (česky) 
  4. Moravské zemské muzeum. Labyrint života Jana Amose Komenského [online]. Moravské zemské muzeum [cit. 2016-01-11]. Dostupné online. 
  5. TROJAN, Jan. V Kralicích připravili výstavu o životě a době Jana Amose. Právo - Jižní Morava. 2009-09-25, roč. 19, čís. 225, s. 10. ISSN 1211-2119. 
  6. Moravské zemské muzeum. MZM - Dílo tiskařů Jednoty bratrské [online]. Moravské zemské muzeum [cit. 2016-01-11]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]