Krušnohorská hornatina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Krušnohorská hornatina
Vodní nádrž Přísečnice
Vodní nádrž Přísečnice

Nejvyšší bod1 244 m n. m. (Klínovec)
Rozloha7 298 km²

Nadřazená jednotkaKrušnohorská subprovincie
Sousední
jednotky
Českoleská oblast, Thüringisch-Fränkisches Mittelgebirge, Vogtland, Erzgebirgsvorland, Krkonošská oblast, Podkrušnohorská oblast
Podřazené
jednotky
Děčínská vrchovina, Krušné hory, Smrčiny

SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
NěmeckoNěmecko Německo
Krušnohorská hornatina na mapě Česka
Krušnohorská hornatina na mapě Česka
Horninypískovec, znělec, rula
PovodíLabe, Dunaj, Rýn
Souřadnice
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krušnohorská hornatina je geomorfologická oblast rozkládající se na pomezí severozápadních Čech, Saska, Bavorska a Durynska. Na východě v oblasti Šluknovského výběžku navazuje na Krkonošskou oblast Sudet, na jihozápadě sousedí s Českoleskou oblastí Šumavské subprovincie. Na jihovýchodě a jihu přechází v nižší oblasti Krušnohorské subprovincie: Podkrušnohorskou oblast a Karlovarskou vrchovinu.

Severní, severozápadní a západní hranice leží na území Německa. Je obtížné říci, které německé celky spadají pod Krušnohorskou hornatinu, vzhledem k tomu, že v Německu se používá odlišná hierarchie fyzickogeografického členění. Na severu a severozápadě leží Erzgebirgsvorland (Krušnohorské podhůří) a Vogtland (Fojtsko), které geologicky zapadají do Krušnohorské subprovincie, jejich nižší nadmořská výška však neodpovídá Krušnohorské hornatině. Německé členění řadí Erzgebirgsvorland dokonce už pod Severoněmeckou nížinu, Vogtland však přiřazuje k „Mittelgebirge“, potažmo k České vysočině. Německý přírodní region Östliche Mittelgebirge pokračuje k západu hornatinou Thüringisch-Fränkisches Mittelgebirge (Durynsko-franské středohoří) na pomezí Saska, Durynska a Bavorska. Tato hornatina přímo navazuje na Smrčiny a může být považována za prodloužení Krušnohorské hornatiny. Zahrnuje zejména Frankenwald (Franský les) a Thüringer Wald (Durynský les). Nejzápadnější výspou tohoto regionu je Thüringer Becken mit Randplatten (Durynská pánev s okrajovými deskami), kterou opět nelze považovat za součást hornatiny. Václav Král[1] už ji ani neřadí pod Českou vysočinu, nýbrž pod Středoněmecké hornatiny a kotliny.

Členění[editovat | editovat zdroj]

Krušnohorská hornatina se dělí na následující celky:

Geomorfologické členění Česka

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Václav Král: Fyzická geografie Evropy. Academia, Praha, 1999. ISBN 80-200-0684-2 Str. 127.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]