Brníčko (Uničov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brníčko
Kaple na návsi
Kaple na návsi
Základní informace
Charakter sídla vesnice
Domů 130
Lokalita
PSČ 783 91
Obec Uničov
Okres Olomouc
Historická země Morava
Katastrální území Brníčko (4,87 km²)
Zeměpisné souřadnice
Brníčko
Brníčko
Další údaje
Kód části obce 174599
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brníčko je bývalá samostatná obec východně od Uničova, nyní je jeho místní částí. Původně osídlena německojazyčným obyvatelstvem, které bylo po druhé světové válce odsunuto. Německý název je Pirnik.[1] Brníčko je odděleno od města Uničova řekou Oskavou, východní část sousedí s katastrem obce Újezd.

Průmysl[editovat | editovat zdroj]

V katastru obce se nachází velký strojírenský podnik UNEX, a. s., který vyrábí produkty těžkého strojírenství. V dřívějších dobách to byly přístavní jeřáby, korečková rypadla nebo technologické celky hliníkáren. V blízkosti zmíněného strojírenského podniku se nachází areál bývalé cihelny, jejíž provoz byl ukončen v sedmdesátých letech 20. století.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Vsí prochází silnice druhé třídy číslo II/444 z Města Libavá přes Šternberk do Uničova a dále do Úsova a Mohelnice, kde se napojuje na dálnici D35. Ve vsi je zastávka železniční tratě číslo 290 z Olomouce do Šumperka.

Životní prostředí[editovat | editovat zdroj]

  • Na katastru obce se nacházela bývalá kalová pole, dnes již zrušeného a zbouraného Cukrovaru Uničov, a. s. Od října roku 2011 do září následujícího roku byly tyto kalová pole proměněny na další část parku. Tímto se městský park rozšířil o dalších bezmála 5 hektarů, na kterých bylo vysázeno 121 mladých stromků a krom toho na této ploše rostou rostliny, které se nevyskytují v jiných částech parku.
  • Jáma, která vznikla po vytěžení hlíny pro cihelnu, sloužila jako skládka odpadků pro oblast města Uničova. V současnosti je tato již zavezena a nenarušuje tudíž ráz krajiny.
  • V blízkosti obce se nacházejí prameny pitné vody.

Sportovní místa[editovat | editovat zdroj]

V Brníčku se nachází dětské hřiště, hned u autobusové zastávky. Dále je tu fotbalové hřiště cihelna, tam chodí nejvíce lidé, právě z Brníčka. Dále je u fotbalového hřiště, betonová plocha, kde se dá hrát basketbal, florbal, tenis, nohejbal, volejbal. V sousedství strojírenského podniku UNEX, a.s. se nachází letiště pro modeláře.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOSÁK, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. Praha: Academia, 2004. 1144 s. ISBN 80-200-1225-7. S. 598. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PINKAVA, Viktor. Vlastivěda moravská. II. Místopis. Unčovský a rýmařovský okres.. Brno: Musejní spolek v Brně, 1922. 393 s. 
  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Brníčko ve Wikimedia Commons