František Baťka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Monsignore
František Baťka
Kaplan Jeho Svatosti
Template-Chaplain of His Holiness.svg
Církev římskokatolická
Diecéze Brno
Jmenování 2006
Svěcení
Kněžské svěcení 5. července 1947
světitel Karel Skoupý
Osobní údaje
Země ČeskoČesko Česko
Datum narození 2. prosince 1922
Místo narození Kostice, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Datum úmrtí 17. června 2008
Místo úmrtí Nelepeč-Žernůvka, ČeskoČesko Česko
Místo pohřbení Hřbitov v Kosticích
Národnost česká
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Baťka (2. prosince 1922, Kostice17. června 2008, Nelepeč-Žernůvka) byl český římskokatolický kněz a papežský kaplan.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 2. prosince 1922 v Kostici u Břeclavi. Navštěvoval Klasické gymnázium na Velehradě a poté Teologické učiliště v Brně. Po teologických a filosofických studiích byl dne 5. července 1947 biskupem Karlem Skoupým vysvěcen na kněze a svou primici sloužil v kostele svatého Mikuláše v Tvrdonicích, na jehož stavbě se v studentských letech podílel. Po vysvěcení se stal kaplanem v Měříně a roku 1949 se na krátký čas stal farním administrátorem v Bohdalově. Ve stejný rok byl zatčen a obviněn za „podvracení republiky“. Odsouzen byl 1.8.1950. Vězněn byl až do roku 1954, kdy byl podmínečně propuštěn, a to ve Žďáru nad Sázavou, v Praze na Pankráci, v Jáchymově, na Mírově, v Mladé Boleslavi a ve Valdicích.

Dle sdělení ÚNZ v Mladé Boleslavi církevnímu tajemníkovi ve věci možného podmínečného propuštění, ve vězení pracoval velmi dobře, byl ukázněný, ale i nadále zůstal zastáncem církevní hierarchie a ideologie. A taky, že mu je jedno, zda bude podmínečně propuštěn. Proto podmínečné propuštění nedoporučuje. Krajská prokuratura po dohodě s krajským církevním tajemníkem přesto ale vydala vyjádření, kde doporučují, aby byl František Batěk podmínečně propuštěn s odůvodněním: " Zastáncem církevní hierarchie a ideologie jest ještě mnoho kněží, když né zjevně tedy skrytě a proto nemůže být toto důvodem k tomu aby dotyčný nebyl podmínečně propuštěn." (citace včetně gramatických chyb)

Po propuštění začal působit jako kooperátor kostela svatých Cyrila a Metoděje v Brně-Židenicích. Dále působil v Mikulčicích, Slavonicích, Kunštátu a dalších farnostech brněnské diecéze.

Od roku 1990 do roku 2004 se staly jeho působištěm Mikulčice a Lužice. Zde obnovil úctu ke svatým Cyrilovi a Metodějovi a dal podnět k cyrilometodějským poutím v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích.

V roce 2005 jmenován čestným občanem brněnské městské části Židenice.[1]

Roku 2006 mu papež Benedikt XVI. udělil titul Kaplana Jeho Svatosti.

Zemřel 17. června 2008 po nemoci v Domově sv. Alžběty na Žernůvce u Tišnova. Jeho tělo odpočívá v rodinné hrobce na hřbitově v Kosticích.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Osobnosti městské části Brno-Židenice. [online]. Městská část Brno-Židenice. [cit. 2015-11-09]. Dostupné online. 
  2. Zemřel Mons. František Baťka

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]