Kostel svatého Floriána (Oskava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Floriána v Oskavě
Kostel v roce 2008
Kostel v roce 2008
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Olomoucký
okres Šumperk
Obec Oskava
Souřadnice
Kostel svatého Floriána (Oskava) (Česko)
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze Olomouc
Děkanát Šternberk
Farnost Oskava
Status farní kostel
Architektonický popis
Výstavba 1785
Specifikace
Stavební materiál zděný
Další informace
Oficiální web http://farnosthradecna.cz/
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Floriána v Oskavě na Šumpersku je stavba z roku 1785 s prvky klasicismu a empíru. Od roku 1843 je kostelem farním. V presbytáři jsou 4 okna vytrážová.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní dřevěný kostel v Oskavě byl postaven v roce 1775 na místě bývalé hutě knížete Liechtensteina, aby místní obyvatelé nemuseli chodit na mši do hodinu vzdáleného Mladoňova. V roce 1776 bylo povoleno zřídit v obci vlastní hřbitov. Od roku 1778 byl v Oskavě zaměstnán jako první kaplan páter Caspar Langer. Jeho zásluhou byl kostel rozšířen o dřevěnou přístavbu, obstaral potřebný mobiliář, liturgické předměty a nový oltářní obraz sv. Floriána. V roce 1779 přistoupil ke stavbě fary a školy. K farnosti byly v roce 1783 připojeny také obce Elend ( dnes Nemrlov) a Moskelle (dnes Mostkov). Starý kostel byl již značně zchátralý a kapacitně nepostačoval rostoucímu počtu farníků. Páter Langer byl hlavním organizátorem výstavby nového kostela, na který finančně přispěli nejen kníže Liechtenstein, ale také drobnými částkami nebo řemeslnými pracemi i místní občané. V září roku 1785 byl kostel slavnostně vysvěcen. Páter Langer zemřel v roce 1787. V roce 1935, u příležitosti 150. výročí výstavby farního kostela, byla na zeď umístěna pamětní deska s jeho jménem.

Hřbitov u kostela byl zrušen v roce 1874. Kostel měl dva zvony, které však byly během 1. světové války odvezeny. V roce 1926 se konalo slavnostní svěcení tří nových zvonů. Dva z nich byly zrekvírovány za 2. světové války, zůstal jen nejmenší.[1]

V roce 2004 byla při rekonstrukci střechy provedena demolice stropu a ponechán odkrytý krov. Roku 2012 byla provedena výmalba celého kostela. V roce 2016 byla opravena fasáda a průčelí kostela.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kostel je jednoduchá stavba obdélného půdorysu s mírně užším, půlkruhově zakončeným presbytářem. Kostel není orientován, kvadratická věž s hodinovými ciferníky je na severní části stavby. Zakončená je nízkým jehlanem s makovicí a křížem. Střecha je sedlová, nad presbytářem zvalbená. K zadní části kostela je přistavěna obdélníková sakristie. Fasády jsou hladké, pouze průčelí je členěno lizénami Okna lodi jsou obdélného tvaru se záklenky, dvě okna v presbytáři jsou zdobena vitrážemi. U kostela stojí kamenný kříž s korpusem Ježíše Krista. [2]

Interiér je prostý. Původní plochý strop byl odstraněn a zůstal odkrytý dřevěný krov, který působí dojmem vnitřku obráceného člunu. Hlavní oltář zdobí obraz sv. Floriána v bohatě vyřezávaném rámu. Po stranách lodi jsou zavěšeny reliéfy zastavení křížové cesty. Ve vstupní části je prostor rozdělen kruchtou s profilovaným vyřezávaným zábradlím. Na kruchtě jsou původní varhany.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. NOVÁKOVÁ, Helena. Ztracená Oskava. 1.. vyd. [s.l.]: Helena Novak, 2003. S. 27-37. 
  2. Oskava - Farnost Oskava. http://farnosthradecna.cz/ [online]. [cit. 2017-11-07]. Dostupné online.